لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

بنیامین نتانیاهو: با وجود تنش‌ها، آمریکا و اسرائیل هنوز متحد قوی هستند


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می‌گوید با وجود تنش‌هایی بین دولت‌های اسرائیل و آمریکاِ، هنوز این دو کشور متحد قوی هستند.

آقای نتانیاهو که در برنامه ویژه ان بی سی شرکت کرده بود، گفت: من فکر می‌کنم جو بایدن دوست بزرگ اسرائیل بوده است. من او را از چهل سال پیش، از زمانی که سناتوری و معاون رئیس جمهوری بود، می‌شناسم. من می‌دانم که او به برای امنیت اسرائیل متعهد است. دوستان گاهی امکان دارد با هم اختلاف نظر داشته باشند اما من با او (بایدن) که باید تعامل کنیم. من در واقع بر این اساس عمل می‌کنم تا به توافق بزرگتری برسم.

برعکس روال که نخست وزیران اسرائیل در شروع کار به کاخ سفید دعوت می‌شوند، هنوز جو بایدن از نتانیاهو برای حضور در کاخ سفید دعوت نکرده است. هرچند که کاخ سفید می‌گوید این دو رهبر تاکنون چندبار تلفنی گفتگو کرده‌اند.

از دو ماه پیش تنش‌هایی بین رهبران دو کشور به رسانه‌ها رسید. دولت فعلی آمریکا، پیشتر مخالفت خود را با افزایش شهرک‌سازی در مناطق فلسطینی به دولت نتانیاهو اعلام کرده بود. نتانیاهو و متحدانش با وعده افزایش این شهرک‌سازی ها انتخابات اخیر را پیروز شدند.

از سوی دیگر، طرح اصلاح قضایی نتانیاهو که با واکنش هزاران نفر دراسرائیل روبرو شد، دیگر مورد اختلاف کاخ سفید و نتانیاهو است. دولت آمریکا صراحتا از نتانیاهو خواسته بود که این طرح را متوقف کند و در نهایت نخست وزیر اسرائیل چنین کرد.

برخی منابع می‌گویند، نحوه برخورد با تهدیدات ایران نیز از جمله موضوعات مورد اختلاف اسرائیل و آمریکا است اما مقامات کاخ سفید بارها تاکید کرده‌اند که به امنیت اسرائیل متعهد هستند و اجازه ایران هسته‌ای را نمی‌دهند.

سایت نیوزمکس روز یکشنبه نوشت، بنیامین نتانیاهو گفته که میزان هماهنگی در حوزه‌های امنیتی، اطلاعاتی، سایبری و اقتصادی بین این رژیم و آمریکا در ۲۷ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
وی افزود آمریکا بهترین متحد اسرائیل است.


مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG