لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

ایران، محور اصلی مذاکرات در سفر مشاور امنیت ملی کاخ سفید به اسرائیل


دیدار جیک سالیوان و اسحاق هرتزوگ
دیدار جیک سالیوان و اسحاق هرتزوگ

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در سفری دو روزه برای گفتگو درباره مسائل مختلف منطقه‌ای به ویژه تهدیدهای ایران، وارد اسرائیل شد.

جیک سالیوان روز چهارشنبه با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، دیدار کرد. هدف از این سفر رسیدن به تفاهم با کابینه جدید اسرائیل در سیاست‌های مربوط به ایران، مناطق فلسطینی و روند عادی‌سازی روابط میان تل‌‌آویو با کشورهای منطقه است.

سالیوان، اولین مقام ارشد دولت آمریکا است که از زمان روی کار آمدن دولت ائتلافی نتانیاهو به اسرائیل سفر می‌کند. کاخ سفید در روزهای گذشته درباره برخی از سیاست‌های کابینه جدید اسرائیل در کرانه باختری از جمله برنامه‌ریزی برای توسعه شهرک‌سازی‌ها ابراز نگرانی کرده است.

تایمز اسرائیل به نقل از یکی از مقامات آمریکا گفت که مشاور امنیت ملی از جلسات خود برای درک بهتر سیاست‌های دولت جدید در قبال فلسطینی‌ها و تعیین برخی از خطوط قرمز دولت بایدن، از جمله شهرک‌سازی‌ها، الحاق کرانه باختری و قانونی کردن پاسگاهها در آن استفاده می‌کند.

آمریکا معتقد است سیاست‌های نتانیاهو می‌تواند به دموکراسی در تل آویو صدمه زده و با کاهش استقلال سیستم قضایی اسرائیل، حقوق فلسطینیان را به چالش بکشد.

XS
SM
MD
LG