لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

سالیوان و نتانیاهو درباره «ایران و عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان» گفت‌وگو کردند


دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید.
دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پنجشنبه با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، دیدار کرد. این بالاترین سطح دیدار بین مقامهای دو کشور از زمان روی کار آمدن دست راستی‌ترین دولت در اسرائیل در ماه گذشته بود.

به گفته دفتر نخست وزیری اسرائیل، مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و گام‌های لازم برای عادی‌سازی روابط اسرائیل با عربستان سعودی، محور اصلی دیدار نتانیاهو و سالیوان بود.

نتانیاهو پس از عادی‌سازی روابط با بحرین و امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۰، وعده عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی را نیز داده است اما ریاض تحقق این امر را منوط به حل منازعه اسرائیل با فلسطینیان می‌داند.

دیدار هیئت‌های آمریکایی و اسرائیلی به سرپرستی جیک سالیوان و بنیامین نتانیاهو
دیدار هیئت‌های آمریکایی و اسرائیلی به سرپرستی جیک سالیوان و بنیامین نتانیاهو

طبق بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل، پس از این دیدار نتانیاهو و سالیوان، دیداری مجازی با همتایان اسرائیلی، اماراتی، و بحرینی خود برگزار کردند.

جیک سالیوان همچنین روز چهارشنبه با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، دیدار کرد و با او درباره مسائل مختلف منطقه‌ای از جمله تهدید جمهوری اسلامی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

اسرائیل و متحدان عربش در خلیج فارس نگرانی‌های مشترکی درباره جمهوری اسلامی دارند اما بازگشت نتانیاهو به قدرت در راس دولتی ملی‌گرا و مذهبی این نگرانی را به وجود آورده که منازعه اسرائیل و فلسطینیان تشدید شود.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز چهارشنبه از دولت نتانیاهو خواست به صورت جدی در راستای حل منازعه با فلسطینیان قدم بردارد.

XS
SM
MD
LG