لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

جان کربی: آمریکا و اسرائیل در مورد «تهدیدهای ناشی از جمهوری اسلامی» هم‌نظر هستند


جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید - آرشیو
جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید - آرشیو

شورای امنیت کاخ سفید به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که روابط آمریکا و اسرائیل با روی کار آمدن دست راستی‌ترین تاریخ اسرائیل تغییری نخواهد کرد و دو کشور دیدگاه مشترکی در قبال مواجهه با تهدیدات ناشی از جمهوری اسلامی ایران دارند، به ویژه که همکاری نظامی بین تهران و مسکو گسترش یافته است.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سووال بخش فارسی صدای آمریکا درباره سفر اخیر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به اسرائیل گفت: «اولاً اینکه روابط ما با اسرائیل قوی و نزدیک باقی خواهد ماند. نزدیک‌ترین متحدی که در آن نقطه از جهان داریم، اسرائیل است و قرار نیست تغییر کند. ما نگرانی‌ها و منافع امنیت ملی مشترکی داریم، به‌ویژه وقتی صحبت از ایران می‌شود. ایران در سفر آقای سالیوان کاملاً در دستور کار مذاکرات بود. حالا من وارد اقدامات فرضی که قرار است انجام ‌شود یا ‌نشود، نخواهم شد، و قطعاً از جانب ارتش اسرائیل هم صحبتی نخواهم کرد.»

اما کربی افزود که دو کشور نسبت به تهدیدات ناشی از جمهوری اسلامی دیدگاه مشترکی دارند و گسترش همکاری نظامی بین جمهوری اسلامی و روسیه را از نزدیک رصد می‌کنند و همکاری مشترک در این زمینه دارند.

او گفت: «با اسرائیلی‌ها در مورد تهدیداتی که ایران برای منطقه ایجاد می‌کند، دیدگاه مشترکی داریم. این تهدیدات صرفاً ناشی از خواست ایران در دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای نیست، بلکه حمایتش از شبکه‌های تروریستی نیز هست. شبکه‌های تروریستی که به حمله و تلاش برای کشتن اسرائیلی‌ها ادامه می‌دهند. دیگر چالش ایران، اقداماتش در دریا و تمایل کاملش به مشارکت با روسیه است، که یک نمونه آن، ادامه تحویل پهپهاد به روسیه است. به اعتقاد ما اثرات این روابط دفاعی رو به رشد بین دو کشور به خاورمیانه هم سر ریز خواهد کرد. وقتی روسیه شروع به دادن توانایی‌ها، مهارت‌ها یا کمک‌های فنی به ایران می‌کند، بر خاورمیانه تأثیر خواهد داشت، و به ادامه تهدیدات از سوی ایران منجر می شود.»

بنا به بیانیه رسانه‌ای کاخ سفید، سالیوان در دیدارهایش با مقامات اسرائیلی بر تعهد تزلزل ناپذیر ایالات متحده به امنیت اسرائیل و مقابله با تهدیدات ادامه‌دار ایران برای اسرائیل، ایالات متحده و منطقه تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین بر تعهد دولت جو بایدن بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای‌، تاکید کرد و همچنین در باره مشارکت دفاعی رو به رشد بین روسیه و ایران و پیامدهای آن برای امنیت در منطقه خاورمیانه گفتگو کرد.

نتانیاهو از ابتدا از مخالفان سرسخت برجام بود و مخالفتش را با مذاکرات احیای برجام هم که حالا به بن‌بست رسیده اعلام کرده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG