لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

بایدن: نتانیاهو در آینده نزدیک مهمان کاخ سفید نخواهد بود؛ بی‌بی: اتحاد ما ناگسستنی است


نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به مواضع انتقادی اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد اسرائیل، در توییتر نوشت: «بیش از چهل سال است که بایدن را می شناسم و از تعهد دیرینه او به اسرائیل قدردانی می کنم. »

نتانیاهو افزود: اتحاد میان‌ اسرائیل و ایالات متحده ناگسستنی است و همیشه بر اختلافات گاه و بی‌گاه بین ما غلبه می‌کند.

اشاره نتانیاهو، به تازه‌ترین سخنان جو بایدن، در روز سه‌شنبه در کارولینای شمالی است که به خبرنگاران گفت: «بنیامین نتانیاهو در آینده‌ای نزدیک به کاخ سفید دعوت نخواهد شد.»

اظهارات رئیس‌جمهوری ایالات متحده، برپایه مخالفت او‌ با طرح «اصلاحات قضایی» نخست‌وزیر اسرائیل، ابراز شده‌است. آقای بایدن در مورد تصمیمات دولت اسرائیل، تصریح کرده‌بود: «آن‌ها نمی‌توانند به این مسیر ادامه دهند. من این مساله را روشن کرده‌ام.»

نتانیاهو در پاسخ به سخنان بایدن، در توییتر افزوده‌است: «دولت من متعهد به تقویت دموکراسی از طریق بازگرداندن تعادل مناسب بین سه قوه است که ما از طریق یک‌ هماهنگی گسترده برای دستیابی به آن تلاش می‌کنیم.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد که اسرائیل کشوری مستقل است که «بر اساس خواست مردم و نه بر اساس فشارهای خارج از کشور از جمله بهترین دوستان» تصمیمات خود را اتخاذ می‌کند.

پیش از اظهارنظر بایدن در مورد سفر نتانیاهو، سخنگوی مشاور امنیت ملی آمریکا نیز تصریح کرد «هیچ برنامه‌ای برای سفر نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن وجود ندارد.»

او البته گفت: «رهبران اسرائیل، سابقه‌ای دیرینه‌ در سفر به واشنگتن دارند و نتانیاهو احتمالا در یک زمان دیگر از این ایالات متحده دیدار خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG