لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

نتانیاهو برای جلوگیری از «جنگ داخلی» روند تصویب «اصلاحات» قضائی را معلق کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، در پی اعتراضات گسترده سراسری که پس از تلاش‌های حامیان او برای «اصلاحات» قضائی در اسرائيل صورت گرفت روز دوشنبه گفت روند تصویب رشته قوانین اصلاحات قضائی را برای جلوگیری از «جنگ داخلی» و بازنگری به حال تعلیق در می‌آورد.

این اعتراضات یکی از بزرگترین‌ بحران‌های این کشور را رقم زده است.

او در سخنانی گفت: «من حاضر نیستم ملت را دو نیم کنم... اکنون می‌گویم، ما نمی‌توانیم جنگ داخلی داشته باشیم. ما در راه درگیری‌های خطرناک در جامعه اسرائیل هستیم، در (راه) یک بحران.» یک خبرنگار تایمز اسرائیل سخنرانی نخست وزیر اسرائيل را به انگلیسی در توئیتر منتشر کرد.

اعتراضات در اسرائیل در روز دوشنبه شدت بیشتری پیدا کرده بود و یکی از رهبران اتحادیه‌های صنفی اسرائیل در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرده بود که «فورا» اعتصاب عمومی آغاز خواهد شد.

در ساعت‌های آغازین روز دوشنبه بخش‌های مختلفی در اسرائیل، از جمله کارمندان بندر حیفا، و اتحادیه پرستاران اعلام اعتصاب کردند. پروازها خروجی از فرودگاه‌ بین‌المللی این کشور هم متوقف شدند.

در پی اعتراض بسیاری از مقامات فعلی و پیشین اسرائیل به لایحه اصلاحات قضایی بنیامین نتانیاهو و همچنین برکناری یوآف گالانت، وزیر دفاع این کشور، به دلیل اعتراض به سیاست‌های جدید نخست‌وزیر، درگیری‌ها در تل‌آویو وارد مرحله جدیدی شده است.

به گزارش جروزالم پست، در حالی که پلیس اسرائیل بامداد دوشنبه شروع به متفرق کردن تظاهرات در بزرگراه آیالون در تل‌آویو کرده بود، درگیری‌های خشونت‌آمیزی بین نیروهای پلیس و معترضان روی داد.

نیروهای پلیس به طور گسترده‌ای در محل حاضر شدند و از ماشین‌های آب‌پاش، واحدهای اسب‌سوار و سایر ابزار ضدشورش برای متفرق کردن معترضانی که بیش از پنج ساعت عبور و مرور در بزرگراه آیالون را بسته بودند، استفاده کردند.

همچنین به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آن که بنیامین نتانیاهو وزیر دفاع را به دلیل حمایت از توقف اجرای لایحه اصلاحات قضایی دولت برکنار کرد، ایالات متحده روز یکشنبه گفت که به شدت نگران رویدادهای داخلی اسرائیل است.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: «ما عمیقاً از رویداد‌های امروزاسرائیل نگران هستیم و این رویداد‌ها بیشتر نیاز فوری برسازش را تأکید می‌کند.»

مخالفان رشته قوانین اصلاحات قضائی می‌گویند این قوانین برای حمایت از نتانیاهو و حفظ کرسی او در قدرت که با اتهامات فساد درگیر است، طراحی شده است.

نخست وزیر اسرائیل اتهامات فساد را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG