لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

جیک سالیوان به زودی با بنیامین نتانیاهو دیدار می‌کند؛ نگرانی اردن و تشکیلات خودگردان فلسطینی


از راست محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و ملک عبدالله دوم پادشاه اردن
از راست محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و ملک عبدالله دوم پادشاه اردن

همزمان با روی‌کارآمدن «راستگرا‌ترین» دولت تاریخ اسرائیل، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به زودی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر جدید اسرائیل دیدار خواهد کرد. همزمان پادشاه اردن و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی واکنشی همراه با هشدار درباره روی کار آمدن دولت نتانیاهو داده‌اند.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع محلی اسرائیل نوشت: دولت بایدن نگران سیاست دولت جدید اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها و شهرک سازی‌ها در کرانه باختری است. بر اساس گزارش پنج مقام ارشد اسرائیل، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید قصد دارد در اواسط ژانویه برای دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات اسرائیلی در دولت جدید، از اورشلیم بازدید کند.

مقامات اسرائیلی گفته‌اند سالیوان، اولین مقام ارشد آمریکایی خواهد بود که پس از روی کار آمدن دولت جدید، به اسرائیل می‌رود. انتظار می رود سالیوان در این سفر با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و زاچی هانگبی، رئیس جدید شورای امنیت ملی دیدار کند.

هشدار اردن: خط قرمز ما

پیشتر، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، ضمن ابراز نگرانی از احتمال وقوع گسترده ناآرامی‌ در مناطق فلسطینی، به دولت آینده اسرائیل هشدار داد که از «خط قرمز» اردن در رابطه با «تپه معبد مقدس» عبور نکند.

ملک عبدالله در مصاحبه ای با سی‌ان‌ان در روز چهارشنبه درباره وضعیت موجود در اورشلیم و نقش اردن گفت: «اردن خود را نگهبان تپه معبد مقدس می‌داند.»

پادشاه اردن همچنین با اشاره به مواضع برخی قانونگذاران تندروی ائتلاف بنیامین نتانیاهو، مانند ایتامار بن‌گویر رهبر حزب قدرت یهود که بر اسرائیل فشار آورده است تا حاکمیت خود بر اماکن مقدس اورشلیم را اعمال کند، گفت: «اگر آنها بخواهند با ما وارد منازعه شوند، ما کاملا آماده‌ایم.»

تشکیلات خودگردان فلسطینی: تحریم کنید

از سوی دیگر، تشکیلات خودگردان فلسطینی به دلیل دستور کار جناح راست‌گرای تندرو دولت جدید اسرائیل، خواستار تحریم بین‌المللی آن شد و گفت که این «یک تهدید وجودی برای مردم فلسطین است.»

تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیانیه خود اظهار داشت که سیاست‌های «ضمیمه‌گرایانه، خشونت‌آمیز و نژادپرستانه» دولت جدید اسرائیل را نمی‌پذیرد.

هنوز دولت جدید اسرائیل مواضع رسمی خود را اعلام نکرده است.

آقای نتانیاهو برای ششمین بار نخست وزیر اسرائیل شده است. از اصول اولیه راهبردی دولت جدید که چهارشنبه منتشر شد گفته شده که مردم یهود حق انحصاری و غیرقابل انکار بر تمام مناطق سرزمین اسرائیل دارند.

تحلیلگران می‌گویند این اصل یعنی این حق شامل کرانه غربی اشغالی می‌شود و می‌تواند عاملی برای توسعه شهرک‌سازی ها شود.

هرچند اکثریت جامعه بین المللی شهرک سازی اسرائیل در مناطق کرانه غربی که توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷ اشغال شد را غیرقانونی می‌دانند اما اسرائیل این تفسیر را قبول ندارد. بیش از نیم میلیون اسرائیلی در حدود ۱۴۰ شهرک در کرانه غربی سکونت دارند.

از سوی دیگر برخی شرکای ائتلاف دولت نتانیاهو از اساس مخالف راه‌حل دو کشور مستقل هستند. دولت جو بایدن از راه حل دو کشوری حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG