لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

اشتراک نظر اسرائیل و آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و مقابله با فعالیت‌های خصمانه ایران


یک مقام ارشد اسرائیلی، مذاکرات اخیر آمریکا و اسرائیل در مورد ایران را مثبت خواند و گفت که دو کشور از «منظری با اشتراکات بسیار» به موضوع ایران می‌نگرند.
این مذاکرات همزمان با روی کار آمدن دولت راستگرای جدید اسرائیل و نیز افزایش نگرانی ها در مورد پیشرفت بی‌سابقه برنامه هسته ای ایران انجام شده است.

به نوشته وبسایت خبری آکسیوس، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات اسرائیلی در هفته های اخیر بر «لزوم تهدید نظامی معتبر علیه ایران» تاکید کرده‌اند.

در همین راستا یک هیئت اسرائیلی به سرپرستی ران درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی و مقامات ارشد وزارت خارجه،«بر تهدید نظامی معتبر» تاکید دارند.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که تیم ایالات متحده به رهبری جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و هیئت اسرائیلی «با نگرانی قابل توجهی پیشرفت‌ها در برنامه هسته ای ایران را بررسی کردند.»

کاخ سفید اضافه کرد که دو تیم در مورد تقویت مشارکت امنیتی بین اسرائیل و ایالات متحده گفتگو کرده و متعهد شدند که هماهنگی درباره اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و «بازدارندگی بیشتر از فعالیت‌های منطقه ای خصمانه ایران» را تقویت کنند.

این مقامات همچنین در مورد مانور‌های نظامی، که به گفته مقامات اسرائیلی برای حمله نظامی احتمالی علیه برنامه هسته‌ای ایران طراحی شده‌اند، گفتگو کردند.

یک مقام ارشد اسرائیلی حاضر در این مذاکرات گفت: «مذاکرات در مورد ایران واقعا خوب و در سطح بسیار بالایی بود.»

به نوشته آکسیوس، یکی دیگر از مقامات اسرائیلی که مستقیماً از این دیدار مطلع است، گفت که این گفتگوها نشان دهنده این واقعیت است که «اسرائیل و ایالات متحده در قبال ایران، بسیار بیشتر از قبل همسو هستند.»

XS
SM
MD
LG