لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

هشدار اسرائیل در مورد حمله به تجهیزات نظامی ایران در عراق


آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل - آرشیو
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل - آرشیو

روز دوشنبه اسرائیل به گزارش اخیر خبرگزاری رویترز مبنی بر آنکه ایران موشک های بالیستیک خود را به عراق برده و آنها را در اختیار متحدان شیعه گذاشته است، واکنش نشان داد.

اسرائیل اعلام کرد همانطور که در سوریه پایگاه‌های ایران را هدف قرار داد، در عراق نیز پایگاه‌ها و مواضع نظامی ایران را هدف قرار خواهد داد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه گفت که کشورش اوضاع سوریه را بطور کامل زیر نظر دارد و تاکید کرد مبارزه اسرائیل با تهدید ایران به داخل مرزهای سوریه محدود نمی شود.

آقای لیبرمن در پاسخ به این پرسش که آیا این به معنی اقدام احتمالی اسرائیل علیه ایران در خاک عراق می تواند باشد یا نه گفت؛ یک چیز روشن است و آن اینکه اسرائیل از آزادی مطلق عمل برخوردار است و هرگونه تهدید ایران را در هر کجا که باشد مهار خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته در گزارشی به نقل از منابع غربی، عراقی، و ایرانی، از انتقال موشک های بالیستیک برد کوتاه ایران به گروه های شبه نظامی متحد شیعه خبر داده بود.

تهران و بغداد گزارش رویترز را رد کرده اند.

وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد گزارش رویترز بدون سند است و آن را مایه شگفتی خواند اما محتوای آن را تکذیب نکرد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در واکنش به گزارش رویترز، انتقال موشک‌های بالیستیک ایران به گروه‌های شیعه در عراق را نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

آقای پمپئو روز شنبه در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که اگر خبر انتقال موشک‌های ایران به عراق درست باشد، نقض فاحش حق حاکمیت عراق، و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

او نوشت: بغداد باید خودش درباره حق حاکمیت خود تصمیم بگیرد نه ایران.

بنا به گزارش‌ها، اسرائیل از سال ۲۰۱۳ میلادی حمله هایی را علیه مواضع نیروهای ایران و حامیانش از جمله حزب الله لبنان، در سوریه انجام داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG