لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

ایران درخواست فرانسه برای مذاکره درباره برنامه موشکی و دخالت در منطقه را رد کرد


بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران درخواست فرانسه برای مذاکرات بیشتر با تهران بر سر توافق اتمی را «زورگویی و زیاده خواهی» خواند و آن را رد کرد.

ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه روز پنجشنبه ۸ شهریور گفته بود که بعد از خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران، تهران باید آماده مذاکرات برای آینده برنامه هسته ای، موشک‌های بالیستیک و نقش خود در جنگ سوریه و یمن باشد.

این در حالی است که دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران اوایل نوامبر باز گردانده خواهد شد و اتحادیه اروپا در تلاش است راهی را برای حفظ روابط نفتی و بانکی خود با تهران پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای لودریان گفته بود که حفظ تجارت با جمهوری اسلامی مهم است اما به تهران هشدار داد که باید به تعهداتش در توافق پایبند بماند و برای گسترش مذاکرات آماده باشد.

او گفته بود: «ایران باید اصول برجام (توافق هسته ای سال ۲۰۱۵) را محترم بشمارد ... اما ایران نمی تواند از بحث و گفت‌وگو بر سر سه موضوع عمده که ما را نگران می‌کند سر باز بزند.»

وزیر خارجه فرانسه این سه موضوع را، آینده تعهدات هسته ای پس از ۲۰۲۵، پرسش‌هایی که در مورد برنامه موشکی بالیستیک مطرح است و نقشی که ایران در تامین ثبات کل منطقه ایفا می کند دانست.

روابط ایران و فرانسه این هفته تنش آلود شد و فرانسه به وزارت خارجه و دیپلمات‌هایش دستور داده است که فعلاً از هرگونه سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

این دستور فرانسه ناشی از توطئه خنثی شده بمبگذاری در اجتماع یک اپوزیسیون دولت ایران در پاریس است که به دولت ایران نسبت داده می‌شود. اما مقامات ایران گزارش خبرگزاری رویترز را که فرانسه چنین دستوری به دیپلمات های خود داده است، رد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG