لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۳

مایک پمپئو ارسال موشک از ایران به گروه‌های شیعه عراق را نقض قطعنامه شورای امنیت دانست


وزیر خارجه آمریکا انتقال موشک های بالیستیک ایران به گروه‌های شیعه در عراق را، در صورت درستی خبر، نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دانست.

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۱۰ شهریور در پیامی در توئیتر در واکنش به خبر انتقال موشک های ایران به عراق نوشت: «انتقال موشک‌های ایران به عراق، اگر درست باشد، نقض فاحش حق حاکمیت عراق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. بغداد باید خودش درباره حق حاکمیت خود تصمیم بگیرد نه ایران.»

روز جمعه گزارش اختصاصی خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع غربی، ایرانی و عراقی از ارسال موشک‌های بالیستیک ایران به عراق و تحویل آن به گروههای شیعه متحد ایران در عراق خبر داده بود.

وزارت خارجه عراق در واکنش به گزارش رویترز، آن را «فاقد مدارک» خواند و اعلام کرد که از آن «شگفت زده» شده است، اما در نهایت آن را تکذیب نکرد.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای درباره مذاکره مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر عراق، از حمایت دولت آمریکا از تشکیل یک دولت میانه رو و ملی در عراق خبر داد.

در این بیانیه به نقل از هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمده است که مایک پمپئو در گفت و گو با حیدر العبادی بر حمایت آمریکا از تلاش‌های عراق برای تشکیل یک دولت میانه‌رو و ملی‌گرا که پاسخگوی خواست‌های ملت عراق باشد، تاکید کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در این گفتگو همچنین بر اهمیت اعمال حاکمیت عراق در این دوره حساس تاکید گذاشته است.

این بیانیه از تاکید آقای پمپئو بر ایجاد یک دولت قدرتمند، یکپارچه و شکوفا در چارچوب توافق‌های دو جانبه ایالات متحده و عراق نیز خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG