لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۷

رویترز: ایران موشک‌های خود را به عراق انتقال داده است


گزارش اختصاصی رویترز به نقل از چند منبع غربی، ایرانی و عراقی می گوید جمهوری اسلامی ایران موشک های بالیستیک به شیعیان نیابتی خود در عراق داده است و در حال توسعه ظرفیت تولید موشک‌های بالیستیک در عراق است.

هرگونه شواهد حاکی از این سیاست تهاجمی موشکی ایران در منطقه، تنش جاری بین تهران و واشنگتن را شدیدتر خواهد کرد.

سیاست تهاجمی موشکی ایران همچنین باعث دستپاچگی فرانسه، آلمان و بریتانیا، سه متحد آمریکا، خواهد شد که می خواهند توافق هسته ای با ایران را نجات دهند.

رویترز به نقل از سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی می گوید، تهران در چند ماه اخیر موشک‌های بالیستیک برد کوتاه به عراق منتقل کرده است. این منابع همچنین گفتند، ایران می‌خواهد موشک‌های بالیستیک را در عراق نیز تولید کند.

دولت و ارتش عراق از هر گونه اظهار نظری در این باره خودداری کرده اند. موشک‌های منتقل شده به عراق بردی ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتری دارند که می توانند ریاض و تل آویو را هدف قرار دهند.

رویترز می نویسد، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بر برنامه موشکی ایران در عراق نظارت دارد.

کشورهای غربی پیشتر ایران را متهم کرده بودند که موشک‌های بالیستیک و فناوری تولید آنها را به سوریه، حزب الله لبنان و یمن منتقل کرده است.

کشورهای عرب در خلیج فارس و اسرائیل از فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه نگرانند و آنها را تهدیدی علیه امنیت منطقه ای می دانند.

مقام های اسرائیلی در باره انتقال برنامه موشکی ایران به عراق اظهار نظری نکرده اند.

منابع غربی به رویترز گفتند انتقال ده‌ها موشک ایران به عراق، هشدار تهران به آمریکا و اسرائیل به ویژه پس از حملاتی به نیروهای نظامی ایران در سوریه، تلقی می شود.

رویترز می گوید آمریکا حضور چشمگیری در عراق دارد و منابع غربی معتقدند، به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران می خواهد از عراق یک پایگاه موشکی بسازد.

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی، بدون ذکر نام، گفت، ایران در چند ماه گذشته شماری موشک به عراق منتقل کرده است، اما ظرفیت پرتاب آن ها قابل تائید نبوده است.

واشنگتن می خواهد متحدان غربی آن با رعایت تحریم های احیا شده، موضع سخت‌گیرانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران بگیرند.

گرچه فرانسه، آلمان و بریتانیا، سه کشور امضا کننده برجام، در مقابل این خواست آمریکا مقاومت کرده اند، اما برنامه موشکی تهران را تهدیدی علیه امنیت منطقه تلقی می کنند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت، ایران راکت و موشک به متحدان منطقه ای اش می دهد و به تکثیر موشک های بالیستیک دامن زده است و باید به سلطه‌گری در منطقه پایان دهد. وزیر خارجه فرانسه گفت ایران نمی تواند از گفتگوی بیشتر در این باره بپرهیزد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG