لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

مرکز آمریکایی: ایران بزرگترین و متنوع ترین انبار موشک‌ها در خاورمیانه را دارد


مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن می‌گوید جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان برنامه فضایی، فناوری موشک‌های دوربرد خود را توسعه می دهد.

به گفته این مرکز، تهران علاوه بر ارتقاء توان خود در این زمینه، مرکز تولید و تامین موشک برای گروه‌های نیابتی خود در سوریه و یمن نیز بوده است.

اسرائیل چندی پیش یک کارخانه تولید موشک که ایران در سوریه ایجاد کرده بود را در حمله ای هوایی از بین برد.

موشک‌های ایران عمدتا الگوبرداری شده از موشک‌های روس و کره شمالی هستند، که موشک‌های کره شمالی خود از طراحی موشک‌های روسی بهره برده اند.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی یکی از مراکزی در جهان است که توانایی‌های موشکی ایران را پیگیری می‌کند. این مرکز می‌گوید که ایران بزرگترین و متنوع ترین انبار موشک‌ها در خاورمیانه را دارد؛ از موشک‌های بالستیک کوتاه و میان برد گرفته، تا موشک‌های کروز که برد آنها به اسرائیل و جنوب شرقی اروپا می رسد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است عملکرد همه موشک‌ها ثابت شده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، دامنه «اقدامات خرابکارانه» جمهوری اسلامی ایران را گسترده و متنوع توصیف کرده است؛ از جاه طلبی تسلیحات اتمی، حمایت از تروریسم، قعالیت در فضای مجازی و تولید موشک‌های بالستیک.

ایران این اتهامات را رد می کند و می‌گوید برنامه موشکی‌اش ماهیتی دفاعی دارد.

چندی پیش جمهوری اسلامی از موشک بالستیک کوتاه برد جدیدی به نام «فاتح مبین» پرده برداری کرد و وزیر دفاع ایران تولید آن را پیامی برای «دشمنان» خواند و گفت با بیشتر شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، توسعه زرادخانه موشکی ادامه خواهد داشت.

به اعتقاد کارشناسان گرچه ایران ممکن است هنوز موشک قاره‌پیمایی نداشته باشد که بتواند ایالات متحده را هدف قرار دهد، اما نیروهای آمریکایی در منطقه در شعاع برد موشک‌های انبار شده در ایران هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG