لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

تصاویر جدید از تاسیسات موشکی زمین به زمین ایران در سوریه خبر می‌دهد


گزارشی از آنا آرونهایم در روزنامه جروسلم پست

تصاویر ماهواره ای جدید از منطقه ای در شمال غربی سوریه نشانگر ایجاد یک کارخانه ساخت موشک زمین به زمین است و ممکن است انبار چنین تسلیحاتی برای ضربه زدن به اسرائیل باشد.

این تصاویر که توسط «ایمیج سَت اینترنشنال» گرفته شده است، ظاهرا شواهدی از ادامه تلاش های ایران در ساخت تاسیسات موشک های زمین به زمین در منطقه «وادی جهنم» در نزدیکی «بانیاس» ارائه می دهد.

بعضی از زیرساخت های تاسیسات ویژگی های تصویری مشابهی با تاسیسات موشک های زمین به زمین در «پارچین» و «خُجیر» در ایران دارد.

«ایمیج سَت اینترنشنال» در گزارش تحلیلی اش می نویسد: «بنا بر این، احتمال دارد که همان عناصر مسئول طرح ریزی و ساخت این تاسیسات باشند.» ساختمان ها در مراحل پایانی ساخت هستند و احتمالا تا اوائل سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهند شد.

در ادامه این گزارش تاکید شده است: «از آن جا مناقشات کنونی کوچکتر از گذشته است، احتمال دارد هدف از تلاش های ایران در این باره برای استفاده حزب الله یا خود ایران در آینده علیه اسرائیل باشد.»

اسرائیل اذعان کرده است که به صدها حمله هوایی در سوریه دست زده و به انجام صدها حمله دیگر از جمله حمله به یک مرکز تحقیقات در نزدیکی «مصیاف» در سپتامبر ۲۰۱۷ که به فعالیت های موشکی ایران ارتباط داشت، متهم شده است.

به گزارش «ایمیج سَت اینترنشنال»، هر دو تاسیسات «مصیاف» و «وادی جهنم» در شعاع عملیاتی موشک های دفاعی «اس- ۴۰۰» روسیه قرار دارند. این امر نشان می دهد که ایران از قابلیت های دفاعی روسیه در سوریه سوء استفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG