لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

نتانیاهو: توافق اتمی یعنی پاداش تعدی ایران به یمن


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

در حالی که مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی با نزدیک شدن به پایان مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق سیاسی به مرحله‌ای حساس رسیده است، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر به قدرت‌های جهانی درباره هرگونه توافق با تهران هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بنیامین نتانیاهو، روز دوشنبه با اشاره به حوادث اخیر یمن و انتقاد از نقش ایران در آن بحران، گفت «توافقی که در لوزان در حال شکل‌گیری است، این پیام را ارسال می‌کند که ایران نه تنها برای تعدی (به یمن) هزینه‌ای نمی‌پردازد، بلکه برعکس، پاداش هم می‌گیرد.»

آقای نتانیاهو، که از ابتدا با گفتگوهای قدرت‌های جهانی، بویژه ایالات متحده، با ایران مخالفت بوده و نسبت به نتیجه آن ابراز تردید کرده است، در ادامه افزود «کشورهای معتدل و مسئول منطقه، بویژه اسرائیل، نخستین کشورهایی خواهند بود که از این توافق آسیب خواهند دید.»

وی روز یکشنبه نیز با بیان این که چارچوب توافقی که قدرت‌های جهانی با ایران به دنبال آن هستند، از آنچه که اسرائیل نگرانش بود هم بدتر است، گفت این «توافق بسیار بدی خواهد بود، نه تنها برای اسرائیل، بلکه به نظر من برای همه جهان.»

ایران اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل برسمیت نمی‌شناسد و می‌گوید سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کرده است. اسرائیل می‌گوید هدف ایران از برنامه هسته‌ای، ساخت سلاح اتمی و نابودی اسرائیل است.

به دنبال انتقادهای تند نخست وزیر اسرائیل از رویکرد دولت باراک اوباما در قبال پرونده هسته‌ای ایران، روابط آمریکا و اسرائیل در ماه‌های اخیر رو به سردی و تیرگی گذاشته است.

آخرین دور مذاکرات ایران و شش کشور عضو گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با هدف دستیابی به توافق بر سر اجزای اساسی توافق جامع هسته‌ای پیش از ضرب الاجل پایان ماه مارس (۱۱ فروردین ماه) در حال حاضر در شهر لوزان سوئیس در جریان است.

XS
SM
MD
LG