لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

کاخ سفید: ایران باید تعهدات مشخص و ملموس بدهد


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید اعلام کرد به دنبال تعهدات محکم ایران برای رسیدن به توافق اتمی است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت برای اینکه مذاکرات اتمی با ایران به یک نتیجه موفقیت آمیز برسد، ایالات متحده خواهان «تعهدات مشخص و ملموس» ایران است.

جاش ارنست گفت دلیلی برای ادامه مذاکرات پس از تاریخ های تعیین شده نمی بیند. او گفت پس از یک سال گفتگو، امیدوار است اوائل ماه آوریل بتوان اعلام کرد مذاکرات در چه موقعیتی است و چه گام هایی برای تأمین امنیت ملی آمریکا باید برداشت. او گفت امیدوار است مرحله بعدی، نهایی کردن جزئیات توافق سیاسی باشد.

جاش ارنست گفت: «رئیس جمهوری خیلی روشن گفت تعهداتی که از ایرانیان می خواهیم باید تعهداتی باشند که ما بتوانیم به اعضای کنگره و آمریکایی ها نشان دهیم و با متحدین از جمله اسرائیل در میان بگذاریم و بگوییم ایران این تعهدات را کرده است. نمی خواهم در مورد این روند یا در مورد نتیجه مذاکرات از پیش قضاوت کنم، چون احتمال دارد که توافقی نشود. اما ما مسلماً انتطار داریم اگر توافقی حاصل شود، شامل تعهدات مشخصی از سوی ایران باشد.»

جاش ارنست یادآوری کرد که اگر توافقی حاصل نشود باراک اوباما آماده است با کنگره برای وضع تحریم های بیشتر و با جامعه بین المللی برای اعمال آنها همکاری کند.

در همین حال، جان کری، وزیرخارجه آمریکا در یک سخنرانی از پیشنهاد منتقدان دولت اوباما برای خروج از مذاکرات اتمی با ایران انتقاد کرد. آقای کری در این سخنرانی گفت: «چه اتفاقی رخ خواهد داد اگر همانطوری که منتقدان ما توصیه می کنند از مذاکرات [با ایران] خارج شویم؟ از طرحی که بقیه دنیا آن را منطقی می داند؟»

او گفت: «خب، مذاکرات از هم می پاشد، ایران قابلیت آن را پیدا می کند که سانتریفیوژهای خود را دوباره بچرخاند، و به هر میزانی که بخواهند، اگر بخواهند، اورانیوم را غنی سازی کنند، و تحریم ها نیز حفظ نمی شود.»

جان کری در کنفرانس سالانه سفرای ایالات متحده در سراسر جهان که صبح روز چهارشنبه در وزارت خارجه برگزار شد، صحبت می کرد.

جان کری گفت علت عدم حفظ تحریم ها علیه ایران این خواهد بود که «افراد دیگری که مذاکرات را منطقی می پندارند، از [ اعمال تحریم ها علیه ایران] کنار می روند و می گویند شما کار خود را انجام دهید ما نیز کار خود را انجام می دهیم. شما حاضر نیستید منطقی باشید و ما کاری که فکر می کنیم منطقی است را انجام می دهیم و آنگاه دیگر رژیم تحریم ها وجود نخواهد داشت.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت اگر واشنگتن دست از مذاکره بکشد آنگاه دست ایران برای هر فعالیتی، چه پنهانی و چه آشکار باز می ماند و کنترل نسبی که اکنون می شود امکانپذیر نخواهد بود.

او گفت: «کار ما رسیدن به توافقی است که قول داده ایم خوب باشد. توافقی که نتیجه دهد و هر چهار مسیر منتهی به تولید سلاح هسته ای را ببندد...از نظنز، فردو، و اراک، تا نهایتاً فعالیت پنهانی، که دشوارترین خواهد بود. اما به شما اطمینان می دهم آخرین مورد شدیداً مورد توجه ماست.»

آقای کری افزود که امروز ایران دانش فنی لازم برای غنی سازی و سیکل تولید سوخت را دارد و برخلاف خواست برخی نمی توان زمان را به عقب برد و این امکان را از این کشور گرفت. آقای کری از مخالفین توافق احتمالی خواست پیشنهاد قابل قبول و واقعگرایانه ارائه کنند و افزود که هنوز فردی گزینه دیگری نداشته است.

یک روز قبل، رئیس جمهوری آمریکا گفت اگر با ایران توافق اتمی حاصل شود، اطمینان دارد که آن یک توافق خوبی خواهد بود. باراک اوباما این مطلب را در یک نشست مطبوعاتی با حضور اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد.

آقای اوباما همچنین گفت «مطمئن هستم اگر توافقی صورت گیرد، توافق خوبی خواهد بود ... خوب برای امنیت آمریکا، امنیت اسرائیل و امنیت منطقه. اگر چنین منافعی وجود نداشته باشد، آنگاه توافقی صورت نخواهد گرفت. ضمناً شفافیت قابل توجهی نیز در کل این روند وجود خواهد داشت.»

آقای اوباما افزود دولت او به اسرائیل، و کشورهای شریک در منطقه و سراسر جهان اطمینان خاطر داده است و اگر با ایران توافقی شود که بتواند جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته ای را بگیرد، جزئیات آن برای قضاوت در دسترس همه خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای افغان خود گفت دولت او کنگره آمریکا و اسرائیل را در جریان پیشرفت و عدم پیشرفت های مربوط به مذاکرات اتمی با ایران قرار داده است.

در همین حال، روز چهارشنبه هیات مذاکره کننده آمریکا به سرپرستی وندی شرمن معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا وارد شهر لوزان در سوئیس می شود. بر اساس گزارش ها تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز وارد سوئیس شده است. روز پنجشنبه،​ جان کری وزیر خارجه آمریکا به سوئیس می رود تا با همتای ایرانی خود به گفتگو بنشیند.

آقای ظریف روز چهارشنبه به ایرنا گفت هرگونه توافق باید برداشته شدن فوری تمامی تحریم ها را در بر بگیرد. او گفت این موضعی است که دولت از ابتدا بر آن تاکید داشته است.

حدود یک هفته به پایان مهلت تعیین شده برای رسیدن به «توافق سیاسی» در مورد پرونده هسته ای ایران باقی مانده است.

واکنش به گزارش وال استریت ژورنال

در همین حال، روز دوشنبه روزنامه دست راستی آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت اسرائیل از مذاکرات اتمی قدرت های جهانی با ایران جاسوسی کرده است. به نوشته این روزنامه یک مقام ارشد کاخ سفید سال گذشته میلادی فهمید که اسرائیل با استراق سمع، استفاده از اطلاعات جلسات محرمانه آمریکا، از طریق خبرچین ها و همچنین با تماس با دیپلمات های اروپایی در مورد جزئیات مذاکرات اتمی اطلاعات کسب کرده است.

اسرائیل اما گفت از آمریکا به طور مستقیم جاسوسی نکرده و با نظارت بر رهبران ایران به اطلاعات دست پیدا کرده است.

اما به رغم اتهام جاسوسی اسرائیل، روز سه شنبه جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت دولت ایالات متحده همچنان به گزارش دادن به دولت اسرائیل در مورد مذاکرات اتمی با ایران ادامه می دهد. خانم ساکی در عین حال گفت آمریکا به تلاش برای خصوصی ماندن مذاکرات، ادامه می دهد.

او از تایید یا رد گزارش وال استریت ژورنال خودداری، کرد اما گفت در مورد نگرانی های آمریکا در خصوص درز اطلاعات حساس در گذشته صحبت شده است و «هنوز مذاکرات آمریکا با اسرائیل ادامه دارد.»

ایران درخواست بازرسی های سرزده را رد کرد

در همین حال گزارش شده است که ایران درخواست مجدد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انجام بازرسی های سرزده از سایت های اتمی را رد کرد زیرا معتقد است که چنین اقدامی مانع دستیابی به توافق جامع اتمی می شود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به صحبت های چند روز پیش یوکیو آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در بنیاد کارنگی گفت که اینگونه سخنان می تواند به مذاکرات جاری اتمی که در مراحل حساس هستند آسیب وارد کند.

آقای آمانو از ایران خواسته پروتکل الحاقی را اجرا کند و به بازرسی های سر زده تن دهد. او چند روز پیش در حاشیه جلسه بنیاد کارنگی، به صدای آمریکا گفت «با افزودن پروتکل الحاقی، ما شانس بیشتری برای اطمینان پیدا کردن از فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهیم داشت، ضمن این که همچنان نیاز به شفاف سازی ایران داریم. این پروتکل الحاقی خیلی مؤثرتر خواهد بود.»

سال گذشته کمالوندی گفته بود که تهران احتمالا با بازرسی های سرزده به عنوان بخشی از توافق جامع اتمی، موافقت کند.

فرانسه: هنوز اختلاف هایی با ایران باقی مانده است

از سوی دیگر فرانسه معتقد است پیشرفت در مذاکرات هسته ای به اندازه کافی نبوده است.

روز سه شنبه سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت هنوز اختلاف هایی در مورد تحقیق و توسعه و تحریم ها باقی مانده است. سفیر فرانسه به اعضای شورای امنیت گفت اگر ایران می خواهد اعتماد جامعه بین المللی را جلب کند، اکنون زمان گرفتن تصمیم های دشوار است.

سفیر بریتانیا نیز به شورا گفت برای رسیدن به توافق ایران باید از خود انعطاف پذیری نشان دهد. سفیران آمریکا و روسیه تأکید کردند این کشورها تلاش خود را می کنند تا پایان ماه مارس - ۱۱ فروردین - چارچوب توافق سیاسی تعیین گردد.

جلسه شورای امنیت برای گفتگو در مورد تحریم های سازمان ملل علیه ایران برگزار شده بود.

XS
SM
MD
LG