لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

وال استریت ژورنال: اسرائیل از مذاکرات اتمی با ایران جاسوسی کرده است


در حالی که ایران و قدرت های جهانی تلاش می کند به یک توافق در مورد برنامه اتمی ایران برسند، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که اسرائیل، مخالف روند گفتگوهای جاری، از مذاکرات اتمی ایران با آمریکا و متحدانش جاسوسی کرده است.

این روزنامه روز دوشنبه نوشت یک مقام ارشد کاخ سفید سال گذشته میلادی فهمید که اسرائیل با استراق سمع، استفاده از اطلاعات جلسات محرمانه آمریکا، از طریق خبرچین ها و همچنین با تماس با دیپلمات های اروپایی در مورد جزئیات مذاکرات اتمی اطلاعات کسب کرده است.

این گزارش می گوید اسرائیل جاسوسی مستقیم از آمریکا را تکذیب کرده است، اما در عوض گفته با نظارت بر رهبران ایران، اطلاعات به روز در مورد جلسات مذاکرات اتمی را دریافت کرده است.

دیپلمات ها و کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ ( آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، و آلمان) به دنبال توافقی هستند که برنامه اتمی ایران را محدود و به تدریج تحریم ها علیه این کشور را بر دارد.

دو طرف مذاکرات توافق کرده بودند که جزئیات مذاکرات مخفی بماند تا مانع تاثیرگذاری دیگران در گفتگوها شوند.

روابط دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، و اسرائیل پس از سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا بیش از گذشته تیره تر شد. نتانیاهو در کنگره خواستار آن شد که آمریکا و ایران در مذاکرات جاری توافق نکند. او به دعوت جان بینر، رئیس جمهوریخواه کنگره آمریکا در آنجا سخنرانی کرد و کاخ سفید را در این سفر دور زد، اقدامی که به گفته کاخ سفید خلاف تشریفات رایج دیپلماتیک است.

در همین حال، روز دوشنبه يوكيو آمانو رئيس سازمان بين‌المللی انرژی اتمی، در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمريكا گفت، اطمينان دارد ايران و گروه ۱+۵ در فرصت باقی مانده می توانند به توافق جامع هسته‌ای برسند چرا كه هر دو طرف برای حل اين موضوع اراده سياسی را دارند.

XS
SM
MD
LG