لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

فرانسه آخرین امید اسرائیل برای شکست مذاکرات


فرانسه آخرین امید اسرائیل برای شکست مذاکرات
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

در حالیکه عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران از نزدیک بودن توافق در صورت هماهنگی گروه ۵+۱ سخن می‌گوید، یووال استاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل تلاش خود را برای سختگیری بیشتر قدرتهای اروپایی بر ایران آغاز کرده است.

عراقچی روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه یک تلویزیون دولتی ایران گفت که اگر ایران و غرب به توافق برسند این توافق باید برای دو طرف تعهدآور باشد، به این معنی که ایران بپذیرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برنامه‌های ایران را راستی‌آزمایی کند و تعهداتی به طرف مقابل بدهد و طرف مقابل هم برای برداشته شدن تحریم‌ها تعهد دهد. به گفته او طرفین باید در یک نقطه متوازن در این روند اعتمادسازی به توافق برسند.

معاون وزیر امور خارجه ایران البته تاکید کرده است که رسیدن به توافق بیش از هر چیز به هماهنگی اعضای گروه ۵+۱ بستگی دارد. او اشاره کرد که در گفت و گوهای لوزان این هماهنگی به طور کامل وجود نداشت و به همین دلیل هم وزرای خارجه آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه پس از لوزان، در لندن با هم دیدار کردند.

آقای عراقچی تاکید کرد که اگر این هماهنگی‌ها وجود داشته باشد، رسیدن به توافق در دسترس است.

باید یادآور شد که وزرای خارجه آمریکا و سه قدرت اروپایی پس از یک دیدار دو ساعت و نیمه در لندن، اعلام کردند که برای رسیدن به یک توافق اتحاد کامل دارند، البته یک توافق خوب نه هر توافقی.

در همین حال، آقای استاینیتز که روز یکشنبه به پاریس رفته، گفته است که احتمال اینکه ایران و غرب به یک توافق در مذاکرات، که به گفته او توافق بدی است، دست یابند زیاد است.

وزیر اطلاعات اسرائیل که یک هیات عالیرتبه شامل رئیس کمیته امنیت ملی اسرائیل هم او را همراهی می‌کند، قرار است با مشاور عالی رئیس جمهوری فرانسه دیدار کند. گفته شده که او پیش از آن با مذاکره کننده ارشد فرانسه در گفت و گوهای اتمی دیدار کرده است.

وزیر اطلاعات اسرائیل در سفر خود به فرانسه گفته است که از نظر او توافقی که احتمالا به زودی رخ خواهد داد از نظر اسرائیل یک توافق بد است و ۵+۱ باید درباره سانتریفیوژها و برنامه های تحقیق و توسعه هسته‌ای ایران سختگیری بیشتری داشته باشد.

شنیده‌ها حکایت از آن است که طرفین روی اینکه ایران بتواند ۶ هزار سانتریفیوژ در یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله داشته باشد، توافق کرده‌اند. البته هنوز هیچکس این خبر را تایید نکرده است. همچنین شنیده شده که فرانسه با موضع آمریکا برای رفع تحریم‌ها مخالفت است. آمریکا خواهان لغو تدریجی تحریم‌هاست در حالیکه فرانسه خواستار آن است که تحریم‌ها فقط تعلیق شوند.

مذاکره‌کنندگان ایران و ۵+۱ قرار است در هفته جای گفت و گوهای خود را از سر بگیرند.

XS
SM
MD
LG