لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

نتانیاهو در آرژانتین: اختاپوس تروریسم ایران هنوز سلاح به همه جا ارسال می‌کند


نخست وزیر اسرائیل که به آمریکای جنوبی سفر کرده، بار دیگر با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در اقدامات تروریستی در خاورمیانه و حتی آمریکای جنوبی در گذشته، گفت که این رژیم با کمک گروه هایی مثل حزب الله لبنان، «هنوز» به اقدامات خود ادامه می دهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که برای دیداری دو روزه به آرژانتین سفر کرده، در دیدار از مرکز همیاری یهودیان بوئنوس آیرس موسوم به آمیا بار دیگر به نقش ایران در انفجار این مرکز در سال ۱۳۷۳ اشاره کرد و گفت ایران هنوز تسلیحات به سراسر جهان از جمله به کشورهای آمریکای لاتین ارسال می کند.

آقای نتانیاهو گفت: حمله های تروریستی سال های ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) در بوئنس آیرس کار ایران بود. اختاپوس تروریسم ایران در خارومیانه با همدستش حزب الله هنوز سلاح به همه جای دنیا ارسال می کند. همینطور به اینجا، آمریکای لاتین.

اشاره آقای نتانیاهو به بمبگذاری ۲۷ تیر ۱۳۷۳ در مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین است. در این انفجار ساختمان هفت طبقه مرکز آمیا فرو ریخت و حدود یکصد شهروند یهودی آرژانتین کشته شدند.

بعد از این انفجار تحقیقات نشان داد مقام های ایرانی از طریق حزب الله لبنان در آن نقش دارند. پس از آن بود که احکام احضار و جلب بین المللی برای مقام های جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ولایتی (وزیر وقت امور خارجه)، علی فلاحیان (وزیر وقت اطلاعات)، محسن رضایی (فرمانده وقت سپاه)، احمد وحیدی (فرمانده وقت سپاه قدس) و عماد مغنیه (از فرماندهان حزب الله) صادر شد که البته هرگز آنها خود را معرفی نکردند.

دست کم دو رئیس جمهوری آرژانتین (کارلوس منم و کریستینا فرناندز د کیرشنر) متهم شدند برای بهبود روابط با تهران، تلاش هایی برای سرپوش گذاشتن برای شناسایی عوامل انفجار آمیا داشته اند.

آلبرتو نیسمان، دادستان ویژه این پرونده نیز قرار بود در دیماه ۱۳۸۳ در مقابل کنگره درباره نقش رئیس جمهوری وقت آرژانتین شهادت دهد اما یک روز قبل در آپارتمانش کشته پیدا شد.

ایالات متحده آمریکا بعد از مرگ نیسمان از آرژانتین خواست عدالت را درباره عوامل بمبگذاری آمیا اجرا کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG