لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

دادگاه آرژانتین حکم به ازسرگیری تحقیقات درباره ارتباط فرناندز با پرونده آمیا داد


دادگاهی در آرژانتین به تازگی حکم کرده است که تحقیقات درباره اتهامات مطرح شده علیه رئیس جمهوری پیشین آن کشور در پرونده «آمیا» از سرگرفته شود.

دادستان‌های آرژانتین کریستینا فرناندز را متهم کرده بودند که با دخالت در تحقیقات مربوط به بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، بر دخالت ادعایی ایران در آن حادثه سرپوش گذاشته است.

در اثر آن بمبگذاری در پایتخت آرژانتین، ۸۵ نفر کشته و صدها نفر زخمی شده و مسئولان حکومت وقت ایران متهم به دست داشتن در آن شدند. تهران هرگونه ارتباط با آن حادثه را رد کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنچشنبه گزارش داد که دادگاه عالی کیفری آرژانتین روز گذشته درخواست هیئتی از یهودیان آرژانتین برای بررسی مجدد اتهامات سال گذشته علیه خانم فرناندز را پذیرفته است.

دادستان آلبرتو نیسمان روز ۱۴ ژانویه ۲۰۱۵ اتهاماتی را علیه رئیس جمهوری وقت آرژانتین، هکتور تیمرمن وزیر خارجه و برخی دیگر از اعضای کابینه خانم فرناندز در ارتباط با لاپوشانی پرونده مطرح کرد.

اما چهار روز بعد، و در صبح روزی که قرار بود گزارشی درباره تحقیقات خود در ارتباط با پرونده آمیا به کنگره ارائه کند، جسد او که در اصابت گلوله بر سرش کشته شده بود، در منزلش پیدا شد.

وی ادعا کرده بود مدارکی در دست دارد که نشان می دهد خانم فرناندز و همکارانش در ازای معاملات تجاری کلان، قصد داشتند مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را از اتهام دخالت در انفجار آمیا تبرئه کنند.

کریستینا فرناندز که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی رئیس جمهوری آرژانتین بود، هر گونه اقدام خلاف قانون در ارتباط با پرونده بمب‌گذاری ۱۹۹۴ را رد کرده است.

دستگاه قضایی آرژانتین خواستار استرداد مقام‌های ایرانی شده است که مظنون به دخالت در این پرونده هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG