لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

رئیس جمهوری جدید آرژانتین: توافق با ایران در مورد آمیا لغو می شود


مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری منتخب آرژانتین
مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری منتخب آرژانتین

مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری منتخب آرژانتین می گوید توافق این کشور با ایران برای رسیدگی مشترک به پرونده انفجار مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) در سال ۱۹۹۴ را ملغی خواهد کرد.

آقای ماکری گفت این توافق را طبق آنچه که پیشتر در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود به مجلس آرژانتین ارائه خواهد کرد تا برای لغو آن اقدام شود.

این توافق سال ۲۰۱۳ بین دولت های ایران و آرژانتین امضا شد و بر مبنای آن، دو کشور موافقت کردند برای رسیدگی به پرونده آمیا یک کمیته مشترک حقیقت یاب تشکیل دهند. قرارداد همکاری ایران و آرژانتین در مورد پرونده آمیا پیشتر با انتقاد اسرائیل و یهودیان آرژانتین مواجه شده بود.

در تیرماه سال ۱۳۷۳، انفجار در مرکز همیاری یهودیان موجب مرگ ۸۵ نفر از شهروندان یهودی تبار آرژانتینی شد. این رویداد به تیرگی روابط ایران و آرژانتین انجامید.

آرژانتین ایران را متهم به برنامه ریزی این انفجار و حزب الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد. اتهامی که از سوی ایران رد شد. در ماههای اخیر مرگ مشکوک دادستان پرونده آمیا که بر نقش ایران تاکید داشت، خبرساز شده بود.

فرانسیس مارتل در مقاله ای با عنوان "ایران یکی از متحدان کلیدی اش در آرژانتین را از دست داد" به پیروزی ماریسیو ماکری شهردار بوئنوس آیرس بر رقیب چپ از حزب حاکم پرداخته می نویسد با زمین لرزه شکست چپ در آرژانتین و پایان دوران چپگرایان متحد ایران، موقعیت ایران در آمریکای لاتین بیش از پیش شکننده می نماید.

XS
SM
MD
LG