لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

دادستان آرژانتینی تایید کرد: آلبرتو نیسمان به قتل رسیده است


یک دادستان ارشد آرژانتینی روز پنجشنبه اعلام کرد که آلبرتو نیسمان، دادستان پیشین پرونده دخالت احتمالی ایران در انفجار مرگبار ۱۹۹۴ میلادی در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس، به قتل رسیده و خودکشی نکرده است.

جسد بی‌جان آلبرتو نیسمان در ژانویه سال ۲۰۱۵ در حالی در محل سکونت او پیدا شد که قرار بود روز بعد درباره پرونده موسوم به آمیا در کنگره آرژانتین، علیه کریستینا فرناندز رئیس جمهوری پیشین آن کشور، شهادت دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ریکاردو سائنز، دادستان دادگاه تجدید نظر کیفری بوئنوس آیرس، نخستین مقام ارشد قضایی آرژانتین است که از قتل آقای نیسمان خبر می‌دهد.

وی این اظهارات را به دنبال درخواست تجدیدنظر همسر آلبرتو نیسمان برای پیگیری پرونده مرگ او، در دادگاه بیان کرد. خانم نیسمان از ابتدا معتقد بود که همسرش خودکشی نکرده و به قتل رسیده است.

مرگ آقای نیسمان در روزی اتفاق افتاد که قرار بود او در کنگره اسنادی علیه دولت فرناندز ارایه کند.

وی مدارکی داشت که ادعا می‌کرد بر اساس آنها، فرناندز، رئیس جمهوری وقت آرژانتین و همکارانش متهم می شوند در ازای معاملات تجاری کلان، قصد داشتند جمهوری اسلامی ایران را از اتهام انفجار آمیا تبرئه کنند.

به گفته مامور رسیدگی به این پرونده، ساعاتی پس مرگ آقای نیسمان سه فلاش درایو به لپ تاپ شخصی او در آپارتمانش متصل شده بود.

مقام های دولت وقت آرژانتین بارها قتل نیسمان را رد کرده بودند.

XS
SM
MD
LG