لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۸

مرگ مشکوک دادستان آرژانتینی پرونده آمیا


مرگ مشکوک دادستان پرونده آمیا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
دانلود

جسد دادستان پرونده رسیدگی به انفجار بیست سال پیش در مرکز همیاری یهودیان آرژانتین (آمیا)، در خانه او کشف شد. مرگ مشکوک آلبرتو نیسمان در حالی روی داده است که قرار بود روز دوشنبه در یک نشست غیرعلنی در کنگره آرژانتین، علیه رئیس جمهوری شهادت بدهد.

بنا بر گزارش‌ها، یک اسلحه نیز در کنار جسد پیدا شده است. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا دادستان کشته شده، یا آن که دست به خودکشی زده است. مقام‌های قضایی آرژانتین می‌گویند در حال بررسی پرونده هستند.

آقای نیسمان، هفته گذشته کریستینا فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین را متهم کرده بود که سعی داشته است تا نقش ایران در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ میلادی در مرکز آمیا، که به مرگ ۸۵ نفر منجر شد، را لاپوشانی کند.

به گفته او، خانم فرناندز و برخی دیگر از مقام‌های دولتی، در زمان دولت محمود احمدی نژاد برای برقراری رابطه تجاری و نفتی با تهران زد و بند کردند. مقام‌های دولت آرژانتین این اتهام را رد کردند، اما حالا مرگ مشکوک آقای نیسمان، موضوع را پیچیده کرده است.

هرچند از ایران به عنوان یکی از متهمان اصلی انفجار آمیا نام برده شده است، اما ۱۲ سال پس از انفجار، دادستانی آرژانتین، رسما جمهوری اسلامی ایران را به هدایت عملیات، و حزب الله لبنان را به اجرای عملیات بمب‌گذاری متهم کرد. اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت ایران، علی فلاحیان وزیر وقت اطلاعات، علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه وقت ایران و محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران، از سوی پلیس بین الملل تحت پیگرد قرار گرفتند.

در پرونده‌ای دیگر، احمد وحیدی وزیر دفاع دولت احمدی نژاد، نیز در دهه ۹۰ میلادی به دست داشتن در بمبگذاری سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس متهم شده است. آقای وحیدی در آن زمان فرمانده نیروی قدس سپاه ایران بود؛ سمتی که هم اکنون قاسم سلیمانی بر عهده دارد.

ایران نقش خود را در هر دو اتهام رد کرده است و طرح این اتهامات را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.

XS
SM
MD
LG