لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

ایران باردیگر اتهام دخالت در انفجار مرکز یهودیان آرژانیتن را رد کرد


علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه اسبق و مشاور کنونی رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین الملل
علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه اسبق و مشاور کنونی رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین الملل

وزیر خارجه اسبق و یکی دیگر از مقام‌های پیشین جمهوری اسلامی ایران هرگونه دخالت تهران در بمب‌گذاری بیست سال پیش مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس را، که پس از مرگ مشکوک دادستان پرونده مربوط به آن بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد، رد کردند.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت، علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل که در زمان انفجار در سال ۱۹۹۴ میلادی بر مسند وزارت امور خارجه بود، اتهام‌های مطرح شده علیه تهران را «بی‌پایه، نادرست و کذب» خوانده است.

علی اکبر ولایتی، به همراه وابسته فرهنگی سفارت ایران در بوئنوس آیرس در دهه ۹۰ میلادی، اخیراً گفتگویی با کانال خبری C5N آرژانتین در تهران داشتند که روز دوشنبه پخش شد، و در آن اتهام دخالت ایران در این بمبگذاری را که به پرونده آمیا معروف است، رد کردند.

دادگاهی در آرژانتین خواستار استرداد هشت نفر از مقام‌های ایرانی شد که مظنون به دخالت در این پرونده هستند. اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت، علی فلاحیان وزیر وقت اطلاعات، علی اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت و محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران ایران، از سوی پلیس بین الملل تحت پیگرد قرار گرفتند.

پس از گذشت سال‌ها و به توقف کشیده شدن روند تحقیقات و بررسی، پرونده انفجار آمیا از زمستان گذشته و پس از مرگ مشکوک آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی مأمور رسیدگی به پرونده که قرار بود در نشستی در کنگره آرژانتین در همین زمینه شهادت دهد، بار دیگر در کانون توجهات قرار گرفت.

خانواده آقای نیسمان، می‌گویند وی به قتل رسیده است. دادستانی نیز در گزارشی ادعا کرده است که کریستینا فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین از مقام‌های ایرانی در این پرونده حمایت کرده است. خانم فرناندز این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG