لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

آویو کوخاوی: اسرائیل سه طرح برای خنثی کردن برنامه هسته‌ای ایران دارد


آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، روز جمعه در آخرین سخنرانی خود در این سمت، گفت: «اسرائیل سه طرح عملیاتی برای حمله به ایران با هدف خنثی کردن برنامه هسته ای این کشور طراحی کرده است.»

رئیس ستاد ارتش اسرائیل چند روز پیش از سپردن این سمت به «هرتزی هالوی»، گفت : «ایران به رغم ادعای جمهوری اسلامی، هنوز یک تیم فعال برای تولید سلاح اتمی دارد و این گروه عمدا بسیار آهسته در کار خود پیش می‌رود، این نقض توافق هسته‌ای است».

به گفته کوخاوی، ایران در حال حاضر مواد شکافت‌پذیر کافی برای تولید چهار بمب را دارد. این امر اسرائیل را بر آن داشته تا برای جلوگیری از دستیابی تهران به تسلیحات هسته‌ای، طرح‌های متفاوتی ارائه دهد.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، به روزنامه اسرائیل‌هیوم نیز گفته است که این طرح‌ها از حمله تلافی‌جویانه غیر‌مرتبط با موضوع هسته‌ای، تا حمله به تاسیسات هسته‌ای و سایت های اتمی ایران و در نهایت هدف قرار دادن سایت‌ها و اماکن نظامی و سایر دارایی‌های ایران را شامل می‌شود.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، پیش‌تر گفته بود که این کشور به طور متوسط هر هفته دست‌کم یک عملیات علیه جمهوری اسلامی ایران در سراسر خاورمیانه انجام داده است.

آویو کوخاوی همچنین با اشاره به بحث احیای برجام، بر این که توافق هسته‌ای جدیدی در افق دیده نمی‌شود تاکید کرد و گفت:« چنان‌ چه زمانی دستور حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران داده شود، ارتش اسرائیل برای انجام آن ماموریت آماده خواهد بود.»

مقامات اسرائيل، در سال‌های گذشته بارها گفته‌اند که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای در ایران آمادگی دارند.

XS
SM
MD
LG