لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۵

پمپئو از همکاری سیا و موساد در عملیات سرقت آرشیو هسته‌‌ای ایران پرده برداشت


مایک پمپئو، رئیس سابق سازمان سیا و وزیر سابق امور خارجه ایالات متحده، در کتاب جدید خود تحت عنوان «هرگز یک اینچ را هم از دست نده» فاش کرد که در دوران مسئولیتش در سازمان سیا، به درخواست یوسی کوهن، مدیر وقت موساد، به یک «عملیات مهم مخفیانه» کمک کرده است.

به گزارش جروزالم پست مایک پمپئو در کتاب خود بدون اشاره به زمان مشخص، از گفتگوی خود با یوسی کوهن، مدیر وقت موساد پرده برداشت.

او در این کتاب نوشت: «تماس یوسی کوهن، رئیس موساد، اندکی پس از خروج من از هواپیما در یکی از پایتخت‌های اروپایی انجام شد، برگشتم و سوار هواپیما شدم، جایی که تجهیزات ارتباطی مناسبی برای مکالمه محرمانه با رئیس آژانس اطلاعاتی اسرائیل داشتیم.»

او همچنین افزود: «صدای آن طرف آرام اما جدی بود: مایک! ما به‌تازگی یک ماموریت تیمی بسیار مهم را انجام داده‌ایم، اما حالا در بازگرداندن برخی از اعضای گروه با مشکل مواجه شده‌ایم. آیا می‌توانم روی کمک شما حساب کنم؟»

مایک پومپئو در ادامه گفته است: «هروقت یوسی تماس میگرفت من به او‌ پاسخ می‌دادم، او هم در قبال من همین کار را می‌کرد. من آنجا بودم تا به دوستانمان کمک کنم، بدون آنکه سوالی بپرسم و بدون آنکه خطرات آن اهمیتی داشته باشد. افراد من از سراسر جهان وارد عمل شدند. ما با تیم او ارتباط برقرار کردیم و ظرف بیست و چهار ساعت آنها را به خانه‌های امن هدایت کردیم. در طی دو روز، آنها به کشورهایشان بازگشتند، بدون اینکه جهان هیچ‌وقت بفهمد که یکی از مهم‌ترین عملیات‌های مخفی در کل دنیا، کاملاً به انجام رسید.»

علاوه بر این، کوهن قبلاً گفته بود در حالی که همه ده‌ها مامور موساد درگیر در این ماجرا در نهایت به سلامت فرار کردند، اما شرایطی وجود داشت که زندگی آنها در خطر بود و نیروهای امنیتی ایران با دستگیری آنها در عملیات تعقیب و گریز فاصله زیادی نداشتند.

به گزارش جروزالم پست عملیات مورد بحث که به «سرقت قرن» معروف است، مربوط به سرقت از آرشیو هسته‌ای مخفی ایران در نزدیکی قلب تهران است، که در فوریه سال ۲۰۱۸ رخ‌ داده است.

اگرچه پمپئو در کتاب خود به طور خاص می‌گوید که این عملیات «یکی از مهمترین عملیات های مخفیانه‌ای بود که تا کنون انجام شده است» اما این منابع مشخص نمی‌کنند که چه عملیات دیگری می‌تواند به سطح اهمیتی که پمپئو توصیف می‌کند برسد، اما قاطعانه بر عدم دخالت آمریکایی‌ها در عملیات بایگانی تهران در سال ۲۰۱۸ تاکید داشتند.

XS
SM
MD
LG