لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۱

اختصاصی؛ سالیوان در مورد اعدام معترضان ایرانی: این سطح دیگری از وحشیگری جمهوری اسلامی است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در پاسخ به پرسش صدای آمریکا درباره اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، و ادامه صدور احکام اعدام برای معترضان گفت دولت آمریکا به همراه شرکایش به اعمال هزینه و فشار بر جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد.

او که به همراه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مکزیک به سر می‌برد، گفت: «این سطح دیگری از وحشیگری حکومت ایران است که آبروی مردم خود، آزادی بیان آنها و در این مورد، جان آنها را درهم می‌شکند. غارت جان مردم صرفا برای اعتراض مسالمت آمیز نفرت‌انگیز است و ما سرکوب وحشیانه دولت ایران علیه مردم خود را محکوم کرده‌ایم.»

آقای سالیوان افزود: «ما قویا در حمایت از این افراد و تمایل آنها برای بیان حقوق و کرامت خود صحبت کرده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد و بر آنها با همکاری متحدان و شرکایمان هزینه‌ تحمیل می‌کنیم. ما به تلاش خود برای کمک به مردم ایران ادامه خواهیم داد تا ابزاری برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر و با جهان داشته باشند.»

  • ایران، شریک بالقوه جنایات جنگی روسیه

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به پرسش دیگری از صدای آمریکا درباره دیگر اقدامات واشنگتن برای ایجاد اختلال در ارسال پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه که در تجاوز نظامی به اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند، گفت: «ما خود تحریم‌های مختلفی را علیه نهادها در روسیه و ایران اعمال کرده‌ایم تا فروش و تحویل پهپادها را دشوارتر کنیم. روشی که آنها واقعا آنها به صورت فیزیکی تحویل پهپادها را انجام می‌دهند، ایجاد اختلال فیزیکی را به یک چالش تبدیل کرده است.»

وی در ادامه افزود: «اما، ما تلاشمان برای برهم زدن این نوع همکاری‌های نظامی و همچنین ادامه افزایش هزینه‌ها برای ایران در دادگاه افکار عمومی به همراه اعمال فشار اقتصادی را متوقف نمی‌کنیم. سلاح‌های آنها برای کشتن غیرنظامیان در اوکراین و برای فروبردن شهرهای اوکراین در سرما و تاریکی استفاده می‌شود، که از دیدگاه ما، ایران را در مکانی قرار می‌دهد که به طور بالقوه می تواند در جنایات جنگی گسترده سهیم باشد.»

  • همکاری با اسرائیل بر سر اختلافات تاکتیکی

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت در سفر پیش روی خود به اسرائیل برای دیدار با مقامات دولت جدید، درباره تهدیدهای جمهوری اسلامی گفت‌وگو خواهد کرد.

جیک سالیوان با تکرار موضع دولت بایدن گفت در حاضر حاضر توافق هسته‌ای با ایران در اولویت قرار ندارد اما کاخ سفید هنوز دیپلماسی را بهترین گزینه برای تضمین دست نیافتن ایران به بمب هسته‌ای می‌داند.

سالیوان بدون اشاره به تاریخ دقیق سفرش به اسرائیل گفت آمریکا در زمینه اختلافات در تاکتیک با این کشور همکاری خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG