لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

اسرائیل در آستانه برگزاری انتخابات؛ توجهات به «بی‌بی» معطوف است


 بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل

اسرائیل در آستانه برگزاری پنجمین انتخابات ملی خود در چهارسال گذشته است. این انتخاباتی است که بیشتر شبیه به یک همه‌پرسی است تا صلاحیت بنیامین نتانیاهو برای تصدی نخست‌وزیری را تعیین کند.

نتانیاهو که در فضای سیاسی اسرائیل با نام «بی‌بی» شهره است، در حالی مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرده که به اتهام فساد در دادگاه محاکمه می‌شود. او به عنوان رهبر اپوزیسیون اسرائیل، خود را قربانی شکار جادوگران سیاسی معرفی کرده و قول داده که سیستم حقوقی را که به نظر او عمیقا بر علیه او بوده، اصلاح کند.

یائیر لاپید، نخست وزیر موقت، که خود را نماینده اخلاق و وحدت ملی معرفی می‌کند، رقیب اصلی او در این انتخابات است.

انتظار نمی رود که نه نتانیاهو و نه لاپید، در سپهر سیاسی بحران زده اسرائیل بتوانند به اکثریت مطلق ۱۲۰ کرسی در کنست دست پیدا کنند. این بدان معناست که به امید دستیابی به ۶۱ کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت جدید، هر یک از این دو رقیب باید به متحدان کوچکتر خود متوسل شوند.

بر اساس نظر سنجی‌ها رقابت به قدری نزدیک است که هرگونه پیش‌بینی را دشوار می‌کند.

پیش‌بینی می شود که حزب لیکود نتانیاهو که یک حزب افراط گرای به شدت ملی گرا و به شدت ارتدکس است، بتواند به همراه متحدانش موفق به کسب اکثریت شود. در این صورت دولت بعدی اسرائیل یک ائتلاف محدود اما منسجم و منضبط با موضعی سخت علیه فلسطین و اقلیت عرب در اسرائیل بوده و کنترل بسیاری از جنبه‌های زندگی و نظام حقوقی اسرائیل بدست احزاب ارتدکس خواهد افتاد. این عامل می‌تواند راه را برای رفع اتهامات ناتانیاهو هموار کند.

یائیر لاپید، رهبر حزب میانه‌رو یش‌آتید برای کسب اکثریت در مجلس به خلاقیت بیشتری نیاز دارد. او مغز متفکر ائتلاف سال گذشته بود که توانست ناتانیاهو را از میدان به‌در کند. ولی اعضای آن ائتلاف، که شامل نخستین حزب عربی در داخل دولت اسرائیل هم می‌شد، اشتراکات کمی داشتند و به همین دلیل ائتلافشان پس از یک سال از هم پاشید. آنها اکنون برای یافتن زمینه مشترک میان اعضایی که شامل اعراب و احزاب سکولار و یهودی است، در تقلا هستند.

بنی گانتز هم یکی از بخت‌های این رقابت است. این فرمانده سابق ارتش پس از انعقاد قراردادی کوتاه مدت ولی فاجعه بار با ناتانیاهو ، طرفدارانش را ناامید کرد. او که اکنون وزیر دفاع است حالا رئیس یک حزب متوسط است. ولی از آن جا که حمایت یک حزب کوچک عربی از ناتانیاهو یا لاپید بعید است، این امکان وجود دارد که هیچ یک از این دو نتوانند اکثریت را کسب کنند. این همان جایی است که گانتز می تواند به عنوان یک دلال قدرت یا حتی یک برنده کم‌شانس ظاهر شود. به نظر می‌رسد که او تنها نامزدی است که به‌طور بالقوه می تواند آرای ناتانیاهو را از آن خود کرده و به دنبال ائتلاف با لاپید یا جذب احزاب افراطی ارتدکس باشد.

XS
SM
MD
LG