لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

در پی تاسیس حزب روح صهیونیستی، رقابت با نتانیاهو آشکارتر شد


Israeli Minister of Interior Ayelet Shaked
Israeli Minister of Interior Ayelet Shaked

حزب یامینا، به رهبری آیلت شاکد، وزیر کشور و حزب درچ ارتز، به رهبری یوآز هندل، وزیر ارتباطات اسرائیل، از این‌‌پس در قالب حزبی مشترک، با نام‌ «روح صهیونیستی» فعالیت خواهند کرد.

روح صهیونیستی، تا چند ماه دیگر، در انتخابات آتی کنست، با سایر احزاب به رقابت خواهد پرداخت.

آیلت شاکد و یوآز هندل، هر دو در مورد انشقاق در جامعه اسرائیل و بی‌ثباتی نظام صحبت کرده و آن‌ چه را که بسیاری از رهبران احزاب نیز قبلا گفته‌اند، تکرار کردند: «کشور به یک دولت گسترده و باثبات نیاز دارد.»

یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، با اشاره به اتحادیه یامینا و درچ ارتز، در حساب توییتری خود به آیلت شاکد و یوآز هندل، تبریک گفت و افزود: «به همکاری با یکدیگر، به‌خاطر شهروندان اسرائیل، ادامه خواهیم داد.»

شهروندان اسرائیل، روز اول نوامبر سال جاری میلادی به پای صندوق‌ انتخابات، می‌روند، تا با ریخته‌شدن آرا به سبد احزاب در پارلمان، تکلیف نخست‌وزیری اسرائیل نیز مشخص شود.

در چهار سال گذشته، این پنجمین بار است که در اسرائیل، انتخابات سراسری پارلمانی برگزار می‌شود.

در عرصه رقابت برای نخست‌وزیری، امکان این‌که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق، به راس قدرت بازگردد نیز وجود دارد. نتایج نظرسنجی‌ها برای او امیدوارکننده نشان می‌دهد.

این در حالی است که یوآز هندل، در روز تشکیل حزب روح صهیونیستی، گفته که به‌ شدت با تشکیل دولت توسط نتانیاهو، مخالف است.

هندل، همراه با آیلت شاکد، رئیس حزب یامینا، اعلام کرده‌اند که قاطعانه با دولت نتانیاهو و افراط‌گرایان مخالف‌اند.

در سوی دیگر اما، نتانیاهو مدعی است که هر دولتی که بدون حضور او در مقام نخست‌وزیر تشکیل شود، به‌سرعت فروخواهد پاشید و به دوری دیگر از انتخابات، منتهی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG