لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

انحلال پارلمان اسرائیل و وداع بنت با نخست‌وزیری؛ نتانیاهو: به قدرت بازمی‌گردم


پارلمان اسرائیل موسوم به کنست
پارلمان اسرائیل موسوم به کنست

نمایندگان پارلمان اسرائیل، کنست، روز پنجشنبه و به دنبال فروپاشی ائتلاف حاکم رای به انحلال پارلمان دادند و زمینه را برای برگزاری پنجمین انتخابات سراسری پارلمانی در کمتر از چهار سال آماده کردند.

بدین‌ترتیب یائیر لاپید، وزیر خارجه، راس ساعت ١٢ شب به وقت محلی جایگزین نفتالی بنت، نخست‌وزیر کنونی می‌شود و دولت را تا زمان برگزاری انتخابات در اول نوامبر (چهار ماه دیگر) رهبری خواهد کرد.

نفتالی بنت و یائیر لاپید، نخست‌وزیر و وزیر خارجه اسرائیل
نفتالی بنت و یائیر لاپید، نخست‌وزیر و وزیر خارجه اسرائیل

بنت، کماندو سابق ارتش و میلیونر در بخش فناوری، پیشتر گفت که در انتخابات آینده نامزد نخواهد شد. او اواخر روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دولتش «کشوری پررونق، قوی، و امن» را از خود بر جای گذاشته و نشان داده که احزاب دارای ایدئولوژی‌های بسیار متفاوت می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین، که بیش از یک سال پیش توسط ائتلافی از احزاب راست و چپ و همچنین اقلیت عرب از قدرت برکنار شد، وعده بازگشت به قدرت در راس حزب راست‌گرای لیکود را داده است.

او پیش از رای‌گیری روز پنجشنبه کنست با انتقاد از عملکرد دولت ائتلافی حاکم گفت وقتی «راست قلابی» را با «چپ رادیکال» و «اخوان المسلمین» ترکیب کنید، نتیجه همین می‌شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل و رهبر حزب لیکود
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل و رهبر حزب لیکود

درحالیکه طبق بیشتر نظرسنجی‌ها «لیکود» قوی‌ترین حزب سیاسی در اسرائیل است، هنوز هیچ حزب سیاسی از اکثریت لازم برای پیروزی قطعی در انتخابات و پایان دادن به ماه‌ها عدم قطعیت سیاسی همزمان با افزایش مشکلات اقتصادی و امنیتی منطقه‌ای برخوردار نیست.

XS
SM
MD
LG