لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

اولین جلسه کابینه اسرائيل به ریاست لاپید: باید «در هر عرصه‌ای» با جمهوری اسلامی مقابله کنیم


یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل
یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل

یائیر لاپید، که روز یکشنبه به عنوان نخست‌وزیر اسرائيل اولین جلسه کابینه خود را رهبری می کرد، به وزیران دولتش گفت از آنها انتظار دارد ثبات را در ماه‌های آینده در اولویت قرار دهند.

او گفت شهروندان اسرائیل مستحق داشتن دولتی هستند که به طور مستمر کار کند. اسرائيل در آستانه پنجمین انتخابات خود در کمتر از چهار سال گذشته قرار دارد.

بعد از اعلام انحلال پارلمان اسرائیل، یائیر لاپید، وزیر خارجه این کشور از ۱۲ بامداد جمعه گذشته،‌ به وقت محلی جایگزین نفتالی بنت، نخست‌وزیر کنونی شد و دولت را تا زمان برگزاری انتخابات در اول نوامبر (چهار ماه دیگر) رهبری خواهد کرد.

نخست‌وزیر جدید اسرائيل محدودیت‌های بودجه بیمارستان‌ها، اختلافات در نیروی کار نظام آموزشی و تهدیدات امنیتی را از جمله مسائلی عنوان کرد که باید در دوران نخست‌وزیری او به آنها رسیدگی شود.

او روز یکشنبه گفت: «بحران نظام آموزشی نمی‌تواند منتظر بماند. بودجه بیمارستان‌ها را نمی‌توان به تعویق انداخت. ایرانی‌ها، حماس و حزب الله منتظر نخواهند بود. ما باید به طور مداوم در هر عرصه‌ای با آنها مقابله کنیم و این دقیقاً همان کاری است که ما انجام می دهیم.»

لاپید روز شنبه هم در اولین سخنرانی تلویزیونی‌اش گفت: ما معتقدیم که ایران جدی‌ترین تهدیدی است که اسرائیل با آن مواجه است. ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا از دستیابی ایران به توانمندی هسته ای یا استقرار نیروهای جمهوری اسلامی در مرزهایمان جلوگیری کنیم.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «به تمام کسانی که به دنبال نابودی ما هستند، از غزه تا تهران، از سواحل لبنان تا سوریه می‌گویم ما را امتحان نکنید. اسرائیل می‌داند چگونه از قدرت خود در برابر هر تهدید و علیه هر دشمنی استفاده کند.»

تایمز اسرائيل می‌نویسد اگر چه نفتالی بنت رسما از مقام نخست وزیری اسرائیل کنار رفته و جای خود را به لاپید داده است، همچنان او سیاست‌های اسرائيل در امور ایران را کنترل می‌کند.

XS
SM
MD
LG