لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

لبنان و اسرائیل توافقنامه مرز دریایی را امضا کردند


نمایی از مرز دریایی لبنان و اسرائيل
نمایی از مرز دریایی لبنان و اسرائيل

رهبران اسرائیل و لبنان روز پنجشنبه یک توافق مهم را با میانجیگری ایالات متحده در مورد مرزهای دریایی آن دو کشور همسایه، امضا کردند.

این توافق یک خروج مهم دیپلماتیک از دهه‌ها خصومت میان دو کشور و گشودن راهی برای اکتشاف در حوزه انرژی در آب‌های منطقه است.

رئیس‌جمهوری لبنان، میشل عون، در بیروت این توافقنامه را مورد تأیید قرار داد و پس از آن، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائيل در اورشلیم، امضا کرد.

اگرچه به دلیل سالها مخاصمه این دو کشور امضای همزمان این توافقنامه انجام نشد اما قرار است مراسمی در پایگاه حافظان صلح سازمان ملل در شهر ناقوره لبنان و در امتداد مرز اسرائيل با حضور هئیت‌هایی از دو کشور برگزار شود.

لاپید از این توافق به عنوان یک «دستاورد فوق العاده» استقبال کرد و الیاس بوصعب، مذاکره کننده لبنانی نیز گفت که این آغاز «عصر جدیدی» بین دو طرف است. دو کشور اما همچنان به لحاظ سیاسی در حالت مخاصمه باقی مانده‌اند.

این توافق یک عامل درگیری بالقوه بین اسرائیل و گروه حزب الله لبنان را که مورد حمایت ایران است، مرتفع کرده و می تواند به کاهش بحران اقتصادی لبنان کمک کند.

در حال حاضر لبنان با شرایط اقتصادی بسیار بدی دست و پنجه نرم می‌کند که بنا به شهادت بانک جهانی یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی تاریخ معاصر جهان به‌شمار می‌رود.

حصول این توافقنامه باعث تسهیل استخراج و بهره‌برداری از منابع گازی مورد مناقشه را فراهم می‌آورد. بر اساس این توافق، اسرائیل می‌تواند از میدان گازی «کاریش» استفاده و لبنان قادرخواهد بود از حوزه گازی «قانا» بهره‌برداری کند.

عاموس هوخشتاین، فرستاده ایالات متحده که میانجی مذاکرات دو طرف بود، پس از دیدار با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان به خبرنگاران گفت که انتظار دارد توافق حتی در بحبوحه تغییرات رهبری در هر دو کشور (انتخابات اسرائيل و به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری عون) پایدار بماند.

XS
SM
MD
LG