لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۹

بازگشت «بی‌بی» به صحنه سیاست؛ اسرائیل آماده برگزاری انتخابات می‌شود


بنیامین نتانیاهو. آرشیو
بنیامین نتانیاهو. آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل و جنجال‌برانگیزترین چهره سیاسی نسل خود در کشورش، بار دیگر به کارزار انتخاباتی بازگشته و این در حالی است که اسرائیل خود را برای پنجمین انتخابات عمومی کشور طی کمتر از چهار سال گذشته آماده می‌کند.

انتظار میرود حزب لیکود وابسته به نتانیاهو بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی اول ماه نوامبر کسب کند. با اینحال، با توجه به اتهامات فساد علیه نخست وزیر پیشین و انتقادات فزاینده پیرامون پیوندهای او با یک حزب افراطی دست راستی، نظرسنجی‌ها یک پیروزی قاطع را پیش‌بینی نمی‌کنند.

طی هفته های گذشته نتانیاهو، که در اسرائیل به اسم «بی‌بی» مشهور است، به حوزه های قدرت لیکود در سرتاسر اسرائیل سفر کرده است تا در میانه دلسردی شهروندان از بن بست انتخاباتی پایان ناپذیر و نگرانیهای مرتبط با افزایش هزینه ها و شرایط امنیتی حمایت رأی دهندگان را جلب کند.

نخست وزیر پیشین در کارزار انتخاباتی کنونی اش به گونه‌ای بی‌امان یائیر لاپید، نخست وزیر میانه رو، را به باد انتقاد گرفته است. به باور ناظران، در حالی که تفاوتهای عمده‌ای پیرامون مسئله فلسطینیان و معضل ایران و وضعیت اقتصاد بین احزاب اسرائیل وجود ندارد انتخابات پیش رو عمدتا به منزله قضاوت شخصی در مورد نتانیاهو خواهد بود.

اسرائیل از سال ۲۰۱۹ تاکنون گرفتار بن بست انتخاباتی بوده و آن همان سالی است که نتانیاهو در آن رسماً به فساد متهم شد. منتقدان نخست وزیر پیشین میگویند وی تلاش خواهد کرد به لطف کمک از سوی جنبش افراطی راست اصلاحات قضایی رادیکال انجام دهد تا از آن طریق، محاکمه او و زندان رفتن احتمالی او منتفی گردد.

XS
SM
MD
LG