لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۳

ادعای یک فرمانده ارشد سپاه: مرتب پیغام می‌دهند از انتقام قاسم سلیمانی دست بردارید


علی‌رضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
علی‌رضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ادعا کرد که آمریکایی‌ها «مرتب پیغام می‌دهند» در مقابل «فلان امتیاز» و برداشتن «فلان تحریم» از انتقام قاسم سلیمانی دست بردارید.

علیرضا تنگسیری روز پنج‌شنبه ۱ اردیبهشت در جمع «وابستگان نیروی دریایی سپاه» در استان فارس، با اشاره به این که رهبر جمهوری اسلامی «بر گرفتن انتقام تأکید» دارد و فرمانده سپاه نیز انتقام را «حتمی» دانسته، اضافه کرد: «این‌ها خیال می‌کردند توانسته‌اند شهید سلیمانی را از میان بردارند، ولی مشاهده می‌کنید چقدر حاج قاسم در سراسر دنیا تکثیر شد.»

محمد خاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران روز ۲۴ فروردین گفته بود، «حتی اگر تمام سران آمریکا کشته شوند هم تقاص خون قاسم سلیمانی گرفته نخواهد شد، و بنابراین باید با شیوه‌های دیگر «تقاص خون حاج قاسم را بگیریم.»

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و ابومهدی المهندس، از رهبران شبه‌نظامیان شیعه در عراق، روز ١٣ دی‌ماه ١٣٩٨ در یک حمله پهپادی ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

در جریان عملیاتی با عنوان «انتقام سخت»، و در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی در دی ماه سال ۱۳۹۸، ایران تعدادی موشک به سمت یک پایگاه آمریکایی در عراق شلیک کرد. آن حمله تلفات جانی در پی نداشت، اما به دنبال آن یک فروند هواپیمای مسافری اوکراینی در نزدیکی تهران هدف موشک‌های سپاه قرار گرفت و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

طی دو سال گذشته مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها درباره «انتقام سخت» قاسم سلیمانی سخن گفته‌اند.

خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی یکی از خواسته‌های طرف ایرانی در مذاکرات احیای برجام است، اما مقامات ارشد آمریکا به طور شفاف بر تروریستی بودن نیروی قدس سپاه پاسداران تأکید کرده‌اند.

منابع: رویترز، ایسنا و صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG