لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

مقام ارشد سپاه می‌گوید تقاص خون سلیمانی باید «با شیوه‌های دیگر» گرفته شود


قاسم سلیمانی و جمعی از سران سپاه پاسداران
قاسم سلیمانی و جمعی از سران سپاه پاسداران

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران می‌گوید حتی اگر تمام سران آمریکا کشته شوند هم تقاص خون قاسم سلیمانی گرفته نخواهد شد، و بنابراین باید با شیوه‌های دیگر «تقاص خون حاج قاسم را بگیریم.»

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، محمد خاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین در گورستان «شهدای استان کرمان» حضور یافت، با تأکید بر این که خون قاسم سلیمانی «بزرگ» است، عنوان کرد که جمهوری اسلامی پس از کشته شدن او «به یک مرز بازدارندگی» رسیده است.

او با بیان این که «تاکنون به حرکات» اسرائیل و آمریکا «پاسخ‌های کوبنده‌ای دادیم»، مدعی شد که «دشمن» می‌داند «اگر رعایت نکند ضربه سنگینی خواهد خورد.»

اظهارات فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران چند روز پس از آن بیان می‌شود که مقامات ارشد آمریکا به طور شفاف بر تروریستی بودن نیروی قدس سپاه پاسداران تأکید کرده‌اند.

از سویی، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۹ فروردین در جریان یک کنفرانس خبری تلفنی با خبرنگاران گفت که رئیس جمهوری آمریکا در مورد تروریستی بودن نیروی قدس سپاه پاسداران «با ژنرال میلی هم نظر است.»

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا، روز پنج‌شنبه در کمیته نیروهای مسلح سنا گفته بود: «معتقدم نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان تروریستی است و از حذف آنها از فهرست [گروه‌های تروریستی خارجی] حمایت نمی‌کنم.»

روز پنج شنبه ۱۱ فروردین نیز رادیو فردا به نقل از منابع آگاه گزارش داد یک خواسته عمده ایالات متحده در برابر خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست سیاه این بوده که ایران از انتقام‌جویی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، علیه مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، و برایان هوک، نماینده او در امور ایران، دست بردارد. بر اساس این گزارش، این موضوع بخشی از کل خواسته آمریکا بود که ایران به طور علنی تعهد کند تنش در منطقه را کاهش دهد.

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و ابومهدی المهندس، از رهبران شبه‌نظامیان شیعه در عراق، روز ١٣ دی‌ماه ١٣٩٨ در یک حمله پهپادی ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

در جریان عملیاتی با عنوان «انتقام سخت»، و در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی در دی ماه سال ۱۳۹۸، ایران تعدادی موشک به سمت یک پایگاه آمریکایی در عراق شلیک کرد. آن حمله تلفات جانی در پی نداشت، اما به دنبال آن یک فروند هواپیمای مسافری اوکراینی در نزدیکی تهران هدف موشک‌های سپاه قرار گرفت و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

دو سال از کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق می‌گذرد و مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها درباره «انتقام سخت» او سخن گفته‌اند.

XS
SM
MD
LG