لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۷

جانسون و بارزانی در مورد صادرات گاز کردستان عراق به اروپا   گفت‌وگو کردند


بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در سمت چپ، از مسرور بارزانی، نخست وزیر منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق، در لندن استقبال می کند - ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ (۳۰ فروردین ۱۴۰۱)
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در سمت چپ، از مسرور بارزانی، نخست وزیر منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق، در لندن استقبال می کند - ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ (۳۰ فروردین ۱۴۰۱)

دفتر نخست وزیری بریتانیا می‌گوید بوریس جانسون و ‌نخست وزیر اقلیم‌ کردستان در مورد صادرات گاز به اروپا گفت‌وگو ‌‌کرده‌اند.

مسرور ‌بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان که اواسط این هفته به بریتانیا سفر کرد و در دیدار با مقامات این کشور در مورد موضوع عرضه صادرات گاز اقلیم کردستان به اروپا رایزنی کرد.

به گفته دفتر نخست وزیری بریتانیا، دو‌ طرف در مورد گسترش روابط دو جانبه و همچنین جنگ داعش به تبادل نظر پرداختند اما مهمترین مساله‌ای که در بیانیه دفتر نخست وزیر بریتانیا آمده، گفتگوی دو‌طرف در مورد صادرات گاز اقلیم ‌کردستان ‌به ‌اروپا به عنوان جایگزین منابع انرژی روسیه بوده است.

طبق این بیانیه، مسرور بارزانی در مورد تمایل خود برای صادرات انرژی به اروپا صحبت کرد و بوریس جانسون هم از تلاش‌های نخست وزیر اقلیم کردستان برای کاهش وابستگی غرب به نفت و گاز روسیه تمجید کرده است.

پیش‌تر نیز گزارش‌هایی از تلاش ترکیه و آمریکا برای ارسال گاز اقلیم کردستان و اسرائیل به اروپا منتشر شده بود. بنا به نظر کارشناسان، این اقدام می‌تواند وابستگی اروپا به گاز ایران و روسیه را به شدت کاهش دهد.

روزنامه ملیت ترکیه هم هفته گذشته گزارش داد که در دیدار اوائل ماه جاری میلادی، ویکتوریا نولند، معاون امور سیاسی وزیر خارجه آمریکا با مقامات ترکیه، موضوع صادرات گاز اقلیم کردستان به اروپا مورد بحث قرار گرفته است.

بنا به گزارش‌ها، دلیل حمله موشکی ۲۲ اسفند سپاه پاسداران به اربیل نیز، تلاش‌های اقلیم برای توسعه بخش انرژی خود و صادرات گاز به اروپا عنوان شده است.

همزمان کتائب حزب الله عراق از گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت حکومت ایران نیز مدعی شده است که هدف ترکیه از حملات اخیر خود به اقلیم کردستان، کنترل بخش نفت و گاز این منطقه است.

اقلیم کردستان دارای منابع نفتی و گازی قابل‌توجهی است و مقامات این اقلیم در سال‌های گذشته و مستقل از دولت فدرال عراق اقدام به توسعه ذخایر نفتی و گازی این منطقه کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG