لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

شدت گرفتن بحران آب؛ رئیس مرکز خشکسالی از آغاز مهاجرت‌های اقلیمی در ایران خبر داد


خشکسالی در ایران - انتخاب
خشکسالی در ایران - انتخاب

بحران‌های زیست محیطی به ویژه خشکسالی، کم‌آبی، و تخریب زمین در ایران طی سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است. این وضعیت تا آن جا پیش رفته که برخی دشت‌های پرجمعیت کشور، نقاطی از فلات مرکزی، و حتی بخش‌هایی از پایتخت را درگیر خود کرده و سبب تغییرات مهم جمعیتی همچون «مهاجرت‌های جمعی» شده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران با مقایسه آمار بارندگی ۵۰ سال اخیر ایران و تاکید بر گرم‌تر شدن کشور، از «آغاز مهاجرت» ساکنان جنوب و جنوب‌شرق و کویر مرکزی ایران به‌دلیل «تغییر اقلیم» خبر داده است.

احد وظیفه در گفت‌و‌گو با روزنامه «همشهری» با اشاره به این که «تابستان‌ها بلندتر شده و از خرداد آغاز و در مهرماه به اتمام می‌رسد» و «زمستان‌ها هم گرم‌تر شده‌اند»، هشدار داده است: «این‌ها تغییراتی است که رخ داده و به‌تدریج شرایط ‌محیطی را نامتعادل کرده و اکوسیستم را بر هم می‌زند.»

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران، دهم فروردین در جدیدترین برآوردها، از گسترش «تنش آبی» به «حدود ۳۰۰ شهر» از جمله برخی از شهر‌های بزرگ و مراکز استان‌های ایران خبر داده بود.

رئیس مرکز ملی خشکسالی ایران با بیان این که در ۵۰ سال اخیر کشور چندین میلیارد مترمکعب آب قابل دسترس را از دست داده، از جمله نتایج مستقیم آن را «تخریب» محیط‌زیست و «آغاز مهاجرت اقلیمی» دانسته است.

از دیگر تاثیرات کم‌آبی و تغییرات اقلیمی، فرسایش خاک و بروز پدیده‌های خطرناکی برای جوامع انسانی همچون «فرونشست زمین» و یا «رانش زمین» است، موضوعی که در سالیان اخیر مورد توجه فعالان این حوزه قرار گرفته اما با برخورد امنیتی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به عنوان تعیین یک «بحران» جدی مواجه شده است.

سرهنگ علی اصغر شریفی، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، روز سی و یکم فروردین‌ به خبرگزاری «ایرنا» گفته است که علت ترافیک سنگین به وجود آمده در بزرگراه همت، «رانش زمین» در تپه فضای سبز مجاور این بزرگراه است.

سید محمد آقامیری، عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، نیز سیزدهم فروردین‌ در گفتگو با خبرگزاری «ایلنا» ضمن اعلام اینکه تنها اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولان برای موضوع «فرونشست زمین در تهران» «انجام تحقیقات»، «برگزاری جلسات» و «گفتاردرمانی» بوده، متذکر شده بود که برخی از مراکز دولتی «نامه محرمانه» زده‌اند و «اطلاعات محرمانه‌ای» درباره وضعیت فرونشست کشور ارائه داده‌اند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران «هجوم» ساکنان مناطق جنوب و جنوب شرق و کویر مرکزی ایران به سمت سواحل شمالی کشور به‌دلیل فراوانی آب و هوای بهتر را «نشانه» آغاز مهاجرت اقلیمی در ایران دانسته است.

از سوی دیگر، روند «مهاجرت از ایران» هم در سالیان اخیر سرعت بیشتری یافته و آمارهای فراوانی از سوی مسئولان دولتی و صنفی در ارتباط با افزایش مهاجرت دانشجوبان، اساتید، پزشکان، مهندسان و صنوف دارای تخصص‌های مهارتی منتشر شده است.

احمد علیرضابیگی، عضو مجلس شورای اسلامی، دهم فروردین‌ در همین رابطه، طی رشته توییتی نوشته بود «جنگ در اوکراین قریب به چهار میلیون نفر را وادار به ترک خانه و‌ کاشانه خود کرده» است. او در ادامه، میزان مهاجرت «نیروی جوان و‌ مستعد کاری و خروج سرمایه مادی ایرانی» را دارای «آمار سنگین‌تر از جنگ اوکراین» برشمرده بود.

XS
SM
MD
LG