لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

رانش زمین ترافیک اتوبان «همت» تهران را مختل کرد


تصویری از ترافیک عبوری بزرگراه همت در تهران- آرشیو
تصویری از ترافیک عبوری بزرگراه همت در تهران- آرشیو

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ دلیل ترافیک بسیار سنگین روز چهارشنبه، ۳۱ فروردین در بزرگراه همت، را رانش زمین در این محدوده عنوان کرد.

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از علی اصغر شریفی گزارش داد که ساعت ۹ صبح امروز رانش زمین در محدوده بزرگراه همت قبل از پل بزرگراه چمران، ترافیک مسیر شرق به غرب را مختل کرد.

در همین رابطه خبرگزاری ایلنا به نقل از علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گزارش داد که تیمی از کارشناسان از این منطقه بازدید کرده‌اند.

بیت‌الهی در کانال تلگرامی خود درباره با اشاره به رانش زمین در دامنه‌ای در باند شمالی مسیر بزرگراه همت نوشت که «این رانش، باند کندروی خط شمالی اتوبان همت را مسدود کرد. تیم ما ساعت یازده و نیم از منطقه بازدید کرد.»

این مقام «شیب زیاد و پوشش خاکی تحکیم نیافته و نفوذ آب ناشی از آبیاری فضای سبز به لایه زیرسطحی خاکی» را علت ایجاد این ناپایداری دامنه در قطعه‌ای از حاشیه شمالی همت نرسیده به تقاطع چمران عنوان کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، رانش زمین در قسمت تپه فضای سبز مجاور بزرگراه منجر به ریخته شدن خاک بر سطح بزرگراه شد.

هنوز هیچ گزارشی از خسارات احتمالی در خصوص این واقعه دریافت نشده است.

فرونشست زمین یکی از معضلات اساسی محیط زیستی در ایران است و در چند کلان‌شهر، به‌ویژه تهران، در حال روی دادن است. کارشناسان و حتی مقامات سال‌ها است درباره آن هشدار می‌دهند.

آسیب زدن به سفره‌های آب‌های زیرزمینی بر اثر برداشت بی‌رویه از جمله علل فرونشست دشت تهران است که موجب ایجاد حفره در خاک و فرونشست زمین می‌شود.

XS
SM
MD
LG