لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

حملات موشکی ایران به اربیل «به دلیل گفت‌وگوها بر سر انتقال گاز با مشارکت اسرائیل» بود


ویلای متعلق به بازکریم برزنجی, مدیرعامل شرکت نفتی «کار گروپ» پس از حمله موشکی سپاه. اربیل، کردستان عراق.
ویلای متعلق به بازکریم برزنجی, مدیرعامل شرکت نفتی «کار گروپ» پس از حمله موشکی سپاه. اربیل، کردستان عراق.

چند مقام عراقی و ترکیه‌ای می‌گویند یکی از دلایل عمده حملات موشکی سپاه پاسداران به اربیل، برنامه اقلیم کردستان عراق برای صادرات گاز به ترکیه و اروپا با کمک اسرائیل است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حدود دو هفته پیش ضمن قبول مسئولیت حملات موشکی به اربیل مدعی شد موشک‌های «نقطه‌زن» سپاه مرکز راهبردی «صهیونیست‌ها» را هدف قرار داده است.

بیشتر ١٢ موشک شلیک‌شده سپاه پاسداران، ویلای یک سرمایه‌دار کرد فعال در بخش انرژی حکومت اقلیم کردستان را هدف قرار دادند.

یک مقام امنیتی عراقی به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفته است اخیرا در این ویلا دو نشست میان مقامات و کارشناسان بخش انرژی با هدف انتقال گاز کردستان به ترکیه از طریق یک لوله جدید برگزار شده بود.

یک «مقام ارشد امنیتی» ایرانی نیز به رویترز گفته این حملات «پیامی چندمنظوره به بسیاری از مردم و گروه‌ها» بود و هیچ طرح اسرائیلی، از بخش انرژی گرفته تا کشاورزی، تحقق نخواهد یافت.

دو مقام ترکیه‌ای ضمن تایید گفت‌وگوهای میان مقامات آمریکایی و اسرائیلی با موضوع انتقال گاز عراق به ترکیه و اروپا، نسبت به محل برگزاری این گفت‌وگوها ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

مقام امنیتی عراقی ناشناس و یک مقام پیشین آمریکایی مطلع از این طرح به رویترز گفته‌اند آقای بازکریم برزنجی، مالک ویلای ویران شده توسط سپاه، در توسعه این خط لوله جدید صادرات گاز فعال بوده است.

وزارت خارجه اسرائیل نسبت به این مساله اظهار بی‌اطلاعی کرده و آقای برزنجی نیز به پرسش‌های رویترز پاسخی نداده است.

دفتر نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، برگزاری هرگونه گفت‌وگو میان مقامات آمریکایی و اسرائیلی در ویلای آقای برزنجی را رد کرده است. کردهای عراق می‌گویند اسرائیل هیچ حضور نظامی یا رسمی در اقلیم تحت کنترل‌شان ندارد.

در ماه‌های اخیر، ترکیه و اسرائیل اقداماتی در جهت بهبود روابط و همکاری در زمینه انرژی انجام داده‌اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، ماه گذشته گفت کشورش و اسرائیل می‌توانند با همکاری یکدیگر گاز اسرائیل را به اروپا منتقل کنند. وی دیدارهایی با رئیس جمهوری اسرائیل و رئیس اقلیم کردستان نیز داشته است.

دو سوم خط لوله‌های انتقال نفت کردستان در کنترل شرکت رزنفت روسیه است و یک‌سوم باقیمانده تحت یک قرارداد اجاره‌ای، توسط شرکت «کار گروپ» به مدیر عاملی بازکریم برزنجی اداره می‌شود.

حملات موشکی سپاه پاسداران به اربیل توسط روسای قوای سه‌گانه عراق، احزاب و شخصیت‌های سیاسی کردستان عراق، و کشورهای عمده منطقه از قبیل عربستان، ترکیه، و مصر محکوم شد.

مقامات ارشد دولت جو بایدن نیز ضمن محکوم کردن شدید این حملات به عنوان نقض حاکمیت عراق و تهدیدی علیه غیرنظامیان، تاکید کردند که به هیچ شهروند یا تاسیسات آمریکایی در این حملات آسیبی وارد نشده و حملات علیه کنسولگری واشنگتن در اربیل صورت نگرفته بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG