لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

بهای نفت خام در بازارهای جهان دوباره صعودی شد


تصویری از تریلی‌های حامل سوخت در مقابل یک مخزن در یکی از تاسیسات آرامکو؛ جده، عربستان سعودی. ٢١ مارس ٢٠٢١
تصویری از تریلی‌های حامل سوخت در مقابل یک مخزن در یکی از تاسیسات آرامکو؛ جده، عربستان سعودی. ٢١ مارس ٢٠٢١

با تشدید نگرانی درباره عرضه نفت توسط لیبی و تداوم جنگ اوکراین، قیمت نفت در معاملات پرتلاطم روز دوشنبه افزایشی دوباره یافت و هر بشکه نفت خام برنت به بالای ١١٢ دلار رسید.

شرکت ملی نفت لیبی روز دوشنبه هشدار داد با «موج آزاردهنده‌ای از تعطیلی‌ها» در تاسیساتش دست و پنجه نرم می‌کند و از توقف ناگهان و اجباری میدان نفتی الشراره و چندین سایت دیگر خبر داد.

به دنبال اعلام این خبر، قیمت هر بشکه نفت خام برنت با افزایشی ٧٢ سنتی به ١١٢ دلار و ۴۲ سنت رسید.

داده‌های روز دوشنبه همچنین نشان می‌دهند چین تنها دو درصد کمتر نسبت به مارس سال گذشته نفت پالایش کرده درحالیکه تولید جهانی به کمترین میزان از اکتبر سال گذشته رسیده است.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه روز جمعه گزارش داد تولید این کشور در نیمه اول آوریل نسبت به ماه مارس کاهشی هفت و نیم درصدی به خود دیده و دولت‌های اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کردند در حال تهیه پیش‌نویسی برای ممنوعیت واردات نفت خام از روسیه هستند.

این در حالی است که عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرد صادرات نفت خام این کشور در ماه فوریه با افزایشی ۴.۴ درصدی به هفت میلیون و ٣٠٧ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از آوریل ٢٠٢٠ است.

تولید نفت خام عربستان، به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان، در ماه فوریه نیز به ١٠ میلیون و ۲۲۵ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان طی دو سال گذشته به شمار می‌رود.

ارقام مربوط به صادرات ماهیانه نفت عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در اختیار سازمان موسوم به «ابتکار مشترک داده سازمان‌ها» قرار می‌گیرد. این سازمان، ارقام و آمار مرتبط را از طریق تارنمای رسمی‌اش منتشر و در اختیار عموم قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG