لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

عراق در رمادی مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد


قتل عام مردم عراق به دست داعش
قتل عام مردم عراق به دست داعش

با بالا گرفتن بیم از پیش روی نیروهای داعش به سوی شهر استراتژیک و مهم رمادی، عراق روز جمعه در این شهر حکومت نظامی و مقررات محدودیت رفت و آمد اعلام کرد. این در حالی ست که بر اثر حمله نیروهای دولت اسلامی خودخوانده عراق و شام(داعش) ۲۱ نفر در بغداد کشته شده اند.

صباح کرهوت، رئیس شورای استانداری انبار، به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت در حالی که نیروهای دولتی آماده نبرد با دسته های پیکارجو در رمادی هستند، مقررات منع رفت و آمد، که پیش از طلوع آفتاب در رمادی برقرار شده، بخشی از تلاش برای محدود کردن تحرکات به درون و بیرون این شهر است. رمادی مرکز استان انبار است که بیشتر جمعیت آن سنی مذهب است و در ۱۱۵ کیلومتری غرب بغداد قرار دارد.

با وجود بمباران های هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، گروه اسلام گرای داعش در هفته های اخیر به پیروزی هایی بر نیروهای عراقی در اطراف رمادی نائل شده است.

به دست آوردن رمادی می تواند تاثیر عظیمی بر ایجاد موجی از فتوحات در سراسر این استان داشته باشد. زیرا با کنترل مرکز این استان در نهایت نیروهای داعش می تواند مناطق اطراف را فلج کند و درنتیجه کریدور دیگری میان عراق و سوریه برای عبور نفرات، تجهیزات و مهمات و توپخانه زمینی ایجاد کند.

داعش و شبه نظامیان سنی متحد با آن، در اوائل سال جاری میلادی شهر فلوجه در استان انبار، بخش هایی از رمادی و مناطق وسیع روستایی را تصرف کردند. سقوط فلوجه که نیروهای آمریکایی را در یکی از سهمگین ترین نبردهای آمریکا در جنگ هشت ساله اش در عراق درگیر کرد، با ازدست دادن موصل، دومین شهر عراق و بخش عمده ای از شمال این کشور، درسایه قرار گرفت. موصل و بخش عمده شمال عراق در ماه ژوئن امسال به دست نیروهای داعش افتاد.

لقا وردی، نماینده انبار در پارلمان عراق به اسوشیتد پرس گفت: «حمله های هوایی محدود برای انبار کافی نیست. ما نمی خواهیم با حمله به هدف های بی اهمیت مانند یک وانت پیکاپ که تنها در بیایان حرکت می کند، شاهد تلف کردن حمله های هوایی باشیم».

وردی می گوید مردم انبار می خواهند شاهد حمله هوایی به هدف های گروه داعش باشند. هدف هایی چون«مرکز های فرماندهی، هدف های باارزش و مکان های تجمع تروریست ها».

انبار همچنان منطقه ای خطرناک و تهدیدکننده است. در اوایل همین هفته سرتیپ احمد الدولیمی رئیس پلیس استان انبار در حالی کشته شدکه همراه با کاروان اتومبیل ها در منطقه ای که یک روز پیشتر توسط نیروهای حافظ امنیت عراق پاک شده بود، راهی شمال رمادی بود. مشخص نشد که کسان دیگری نیز در این حمله کشته یا زخمی شده اند یا خیر.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز جمعه با هیئتی از استان انبار دیدار کرد و از طایفه های انبار خواست در جنگ با پیکارجویان داعش جانب حکومت را بگیرند. دولت عراق بارها گفته است که به دست آوردن حمایت طوایف سنی عراق بخش مهمی از راه حل بحران عراق است.

در ماه های گذشته رمادی به طور کامل به دست داعشی ها نیفتاده است. که بخشی از آن به دلیل مقاومت طایفه های مهم سنی شهر علیه آنان بوده است. طوایف جغیفی و ال بونمر در حفظ سد حدیثه به نیروهای ویژه عراقی کمک کردند. و در آوردگاه های شهر دولویه در شمال بغداد طایفه الجبوری تنها نیروی مقاومت در برابر تصرف این شهر به دست داعش بوده است.

آیت الله عظمی علی سیستانی، بالا ترین مرجع شیعیان عراق، در خطبه نماز جمعه این هفته گفت طوایف عراق همواره نیروی اصلی در حمایت از عراق و مردم آن بوده اند.

اواز «طوایف مومن عراق، بویژه آنان که در ماه های اخیر ناگزیر به نبردی شدید با داعش شده اند»، خواست «به قدرت خود و به توان نیروهای عراق برای شکست دادن این دار و دسته» اعتماد کنند.

روز جمعه همچنین نیروهای عراقی در استان صلاح الدین برای پس گرفتن مناطق کلیدی این استان در بین شهرهای تکریت و بیجی دست به یک رشته عملیات زدند. بخش عمده تکریت در دست داعش است و بزرگ ترین پالایشگاه نفت عراق در بیجی قرار دارد.

دو مقام ارتش عراق که به دلیل مجاز نبودن به گفت و گو با رسانه ها نخواستند نامشان ذکر شود، گفتند عملیات با پشتی بانی وسیع هوایی نیروهای ائتلاف انجام گرفته است.

شامگاه جمعه به وقت محلی اتومبیل بمب گذاری شده ای در کنار یک کافه در شهر بلدیه در همسایگی بغداد منفجر شد و ۱۴ کشته و ۲۷ زخمی بر جا گذاشت. اندکی بعد نیز در شمال بغداد، انفجار خودروی بمب گذاری شده در خیابانی تجاری به کشته شدن ۷ شهروند و زخمی شدن ۱۳ تن دیگر منجر شد.

مقام های بیمارستانی این آسیب ها و تلفات را تایید کرده اند.

XS
SM
MD
LG