لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

فرمانده نیروهای آمریکا: عملیات علیه «دولت اسلامی» پیشرفت می کند


ژنرال آوستین
ژنرال آوستین

فرمانده ارشد نیروهای آمریکا در خاورمیانه می گوید حملات هوائی ائتلاف و نیروهای کرد پیشرفت «دلگرم کننده ای» علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی است، که سعی دارند کوبانی را تصرف کنند، با این حال هنوزامکان این که شهر به دست آنها بیافتد زیاد است.

ژنرال لوید آوستین روز جمعه در پنتاگون به خبرنگاران گفت بنظر می رسد گروه دولت اسلامی تصمیم گرفته است، تسخیر کوبانی را به کوشش اصلی خود تبدیل کند.

او گفت هرچند ارتش آمریکا به جنگ در کوبانی کمک می کند، تمرکز اصلی آن عراق و تقویت توانائی نیروهای آن در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی است.

رئیس ستاد ارتش عراق در مصاحبه ای با سرویس کردی صدای آمریکا گفت او براین عقیده است که نیروهای عراقی در صورت داشتن حمایت هوائی نیرومند و آموزش، قادر خواهند بود پیکارجویان گروه دولت اسلامی را شکست دهند.

ژنرال آوستین گفت عملیات علیه این گروه در عراق و سوریه آثار مطلوب را در کاهش تواناییهای آن ببار می آورد، اما «وقت خواهد گرفت.»

در حالی که حنگ برای دفاع از کوبانی وارد دومین ماه می شود، حملات هوایی آمریکا علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی در روزهای گذشته افزایش یافت.

در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید خلبانان عراقی پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی را برای به پرواز درآوردن سه جت جنگنده که تصرف کرده اند آموزش می دهند.

گروه ناظر می گوید خلبانان آموزش دهنده، افسران سابق ارتش عراق در دوره صدام حسین هستند. شاهدان گزارش داده اند هواپیماها را هنگام پرواز بر فراز فرودگاهی نظامی در شرق حلب دیده اند.

گروه ناظر همچنین می گوید از زمان آغاز هجوم گروه موسوم به دولت اسلامی به کوبانی بیش از ۶۶۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG