لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

سازمان ملل متحد جنایت‌های داعش در عراق را «گیج‌کننده» خواند


تعدادی از پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی»
تعدادی از پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی»

سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی می‌گوید شورشیان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» که در بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی کرده‌اند، مرتکب به اعدام‌های جمعی و خشونت‌های دیگری که به منزله جنایات جنگی است شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش ۲۹ صفحه‌ای دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد و هیات امدادی سازمان ملل در عراق که روز پنجشنبه منتشر شد و بر پایه ۵۰۰ مورد مصاحبه با شاهدان تنظیم شده است، می‌گوید نیروهای اسلامگرا مرتکب نقض فاحش حقوق بشر و خشونت با ماهیتی فرقه‌ای علیه گروه‌هایی از جمله مسیحیان، ایزدی‌ها و شیعیان شده‌اند که «حملات مستقیم علیه غیرنظامیان و ساختارهای غیرنظامی، اعدام‌ها و قتل‌های هدفمند غیرنظامیان، آدم ربایی، تجاوز و دیگر شکل‌های خشونت جنسی و جسمی علیه زنان و کودکان، ویران کردن مکان‌های مهم مذهبی یا فرهنگی با بی‌احترامی به آنها، غارت اموال و نقض آزادی‌های اساسی» از آن جمله است.

این گزارش همچنین می‌گوید مردان مسلح گروه موسوم به «دولت اسلامی» – که پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده در اوایل تیر ماه خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید – رفتار بویژه خشنی با زنان داشته‌اند، به پزشکان و وکلای زن، و صاحبان حرفه‌های دیگر حمله کرده‌اند و آنها را کشته‌اند.

«در ماه اوت، داعش ۴۵۰ تا ۵۰۰ زن و دختر را به کلیسای تل عفر در منطقه نینوا در عراق برد. گزارش می‌رسد در آنجا ۱۵۰ زن و دختر، اکثرا از جوامع ایزدی و مسیحی، به سوریه منتقل شدند تا یا به عنوان جایزه به پیکارجویان داعش داده شوند، یا به عنوان بردگان جنسی فروخته شوند.»

گزارش سازمان ملل در ادامه می‌گوید در یک واقعه کشتار جمعی در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد ماه)، پیکارجویان گروه دولت اسلامی حدود ۱۵۰۰ نفر از سربازان و افسران امنیتی عراق را از یک پایگاه نظامی سابق آمریکا در استان صلاح الدین دستگیر کرده و کشتند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت «گستره تخلفات و بدرفتاری‌هایی که داعش و گروه‌های مسلح وابسته به آن مرتکب می‌شوند، گیج کننده است و بسیاری از اعمال آنها به منزله جنایات جنگی یا جنایت علیه بشریت است.»

او بار دیگر از دولت بغداد خواست به دادگاه بین‌المللی جنایی بپیوندد، و در ادامه گفت دادگاه لاهه برای رسیدگی به مواردی که در آنها مردم بر اساس وابستگی‌های مذهبی و قومی خود هدف حملات قرار می‌گیرند، و مجازات عاملان، تشکیل شده است.

گزارش سازمان ملل متحد همچنین نسبت به خلافکاری‌های نیروهای دولت عراق و رزمندگان متحد آنها، از جمله حملات هوایی و گلوله باران‌هایی که ممکن است بین هدف‌های نظامی و مناطق غیرنظامی تفاوت بگذارد، ابراز نگرانی می‌کند.

هشدار درباره «قتل عام گسترده» در کوبانی

فرمانده نیروهای کرد مدافع شهر محاصره شده کوبانی در شمال سوریه، روز پنجشنبه گفت بدون کمک بین‌المللی، وقوع یک «قتل عام گسترده» توسط مهاجمان گروه موسوم به «دولت اسلامی» قریب الوقوع است.

عصمت شیخ خان، روز پنجشنبه در گفتگویی اختصاصی با سرویس کردی صدای آمریکا گفت رزمندگان کرد که در حال دفاع از منطقه هستند، احساس می‌کنند نیروهای ائتلاف بین‌المللی، به رهبری آمریکا، علیرغم حملات هوایی در نواحی نزدیک آن، آنها را رها کرده‌اند.

وی همچنین گفت زمان ورود پیکارجویان داعش به شهر و کشتار مردم نزدیک است و «لازم است آمریکا و نیروهای ائتلاف پیش از آن که دیر شود، به مواضع گروه دولت اسلامی حمله کنند.»

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی ارتش عراق گفت نیروهای گروه «دولت اسلامی» روز پنجشنبه به شهرک «هیت» در استان انبار، در حدود ۱۴۰ کیلومتری غرب بغداد، حمله کردند.

این حمله در ساعات ابتدایی صبح و زمانی آغاز شد که مهاجمان با استفاده از دست کم سه بمبگذار انتحاری به پاسگاه‌هایی در ورودی شهر حمله کردند که تلفاتی به نیروهای امنیتی وارد آمد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک ساکن محلی نیز نوشت آنها در حالی که کنترل شهرداری را به دست می‌گرفتند و سوار بر وانت‌های مجهر به مسلسل خیابان‌ها را زیر پا می‌گذاشتند، دیده شدند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی مشابه، تعداد پیکارجویان مهاجم را ۲۵ نفر ذکر کرد و نوشت در جریان درگیری‌های امروز در شهرک هیت در ۱۵۰ کیلومتری غرب بغداد، هفت تن از نیروهای پلیس و چهار سرباز جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG