لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

پیشروی داعش در استان انبار عراق و آوارگی ۱۸۰ هزار غیرنظامی


در این نقشه بخش‌هایی از کشور عراق که گروه دولت اسلامی ادعا کرده می‌خواهاد برآن خلافت کند، با رنگ قرمز مشخص شده است.
در این نقشه بخش‌هایی از کشور عراق که گروه دولت اسلامی ادعا کرده می‌خواهاد برآن خلافت کند، با رنگ قرمز مشخص شده است.

پیشروی داعش و حملات هوایی ائتلاف به شهر هیت در استان انبار عراق برای بیرون راندن شورشیان موجب آوارگی ۳۰.۰۰۰ خانوار یعنی در حدود ۱۸۰ هزار نفر در آن استان شده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرد، با ادامه نبرد در استان انبار در غرب عراق و افتادن شهر «هیت» به دست شورشیان «دولت اسلامی» نزدیک به ۱۸۰.۰۰۰ نفر از ساکنان آواره شده‌اند.

یک افسر ارتش عراق و شبه‌نظامیان سنی که در دفاع از دولت عراق علیه داعش می‌جنگند، به خبرگزاری رویترز گفتند پیکارجویان دولت خودخوانده اسلامی روز دوشنبه با تصرف یک پایگاه نظامی در هشت کیلومتری غرب شهر هیت – که ارتش آن رها کرده بود، به پیشروی در استان انبار ادامه دادند.

الانبار، بزرگ‌ترین استان عراق، در غرب آن کشور واقع است و با سوریه مرز مشترک دارد. شهر هیت روز دهم مهرماه، و کبیسه در نزدیکی آن دو روز بعد به دست پیکارجویان داعش افتاد.

تصرف بخش‌های بزرگی از استان انبار مایه نگرانی کشورهای غربی شده، چون تا بغداد چندان فاصله‌ای ندارد و میزان پیشروی شورشیان در خاک عراق را نشان می‌دهد. داعش در کنار پیشروی در عراق، در سوریه هم با تصرف شهر استرتژیک عین العرب (کوبانی) در نزدیکی مرز ترکیه هم چندان فاصله‌ای ندارد.

روز دوشنبه انفجار سه بمب در محله‌های شیعه‌نشین بغداد موجب مرگ ۳۰ نفر شد. هرچند مسئولیت بمبگذاری‌ها را کسی برعهده نگرفته، احتمال زیادی می‌رود که کار گروه داعش باشد چون دولت خودخوانده اسلامی در دو سال گذشته مرتباً محله‌های عمدتاً شیعه‌نشین پایتخت را هدف حملات انتحاری قرار می‌دهد.

دفتر هماهنگی کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در عراق گفته حملات داعش و بمباران‌های هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در استان انبار، نزدیک به ۳۰ هزار خانوار یعنی در حدود ۱۸۰.۰۰۰ را از شهر هیت آواره کرده است.

داعش با تصرف موصل و حمله به استان انبار در راستای هدف ایجاد «خلافت اسلامی»، سرزمین‌هایی از شرق سوریه تا شمال و مرکز عراق را تحت کنترل درآورده است.

عراق: پیشروی شورشیان داعش در استان انبار، آوارگی ۱۸۰.۰۰۰ غیرنظامی

XS
SM
MD
LG