لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

داعش یک هلیکوپتر نظامی دیگر عراق را سرنگون کرد


پیکار جویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» یک فروند هلیکوپتر نظامی عراق را در نزدیکی بزرگترین پالایشگاه نفت کشور سرنگون کردند که منجر به کشته شدن دو خلبان آن شد. این دومین بار است که ظرف یک هفته اخیر چنین حادثه‌ای روی می‌دهد.

نیروهای عراقی از اوائل ماه ژوئن (اواخر خرداد ماه) با گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) بر سر کنترل این پالایشگاه در شهر بیجی در جنگ بوده‌اند.

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است نیروهای پیشمرگه کرد، با کمک حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، پیکارجویان گروه سنی دولت اسلامی را در شهر مرزی کردنشین کوبانی در سوریه به عقب رانده‌اند.

نبرد سه هفته‌ای برای تصرف این شهر، که در امتداد مرز مشترک با ترکیه واقع شده است، در روزهای اخیر شدت گرفته است و پیکارجویان از چند جبهه به آن نزدیک شدند. در دو روز گذشته بسیاری در انتظار پیشروی داعش به داخل شهر بودند، اما تا کنون نیروهای کرد در برابر آنها مقاومت کرده‌اند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه روز سه‌شنبه با بیان این که رزمندگان کرد در حال از دست دادن توانایی خود برای عقب راندن پیکارجویان داعش هستند، گفت «اگر داعش بتواند شهری را که با شجاعت از خود دفاع کرده، تسخیر کند، ... همه ما پشیمان خواهیم شد. کوبانی زیاد نمی‌تواند دوام آورد؛ باید هم اکنون اقدام کنیم.»

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می‌گوید در جریان درگیری‌های سه هفته اخیر، تاکنون دست کم ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند. به گفته این گروه تعداد تلفات داعش با ۲۱۹ کشته، از شمار قربانیان کرد که حدود ۱۷۳ نفر برآورد شده، بیشتر بوده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته گفت برای مقابله با پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی، بمباران هوایی کافی نیست و به حملات زمینی عمده‌ای نیاز است. ترک‌ها تاکنون هیچ علامتی که حاکی از آمادگی آنها برای اعزام نیرو به سوریه باشد، نشان نداده‌اند.

ژنرال جان آلن نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا برای رهبری نیروهای ائتلاف بین‌المللی، و همینطور برت مک‌گرگ معاون مدیرکل بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه و جمعه در ترکیه با مقامات آن کشور برای گفتگو در مورد نقش بیشتر آن کشور ملاقات خواهند کرد.

در دو روز گذشته، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دو بار با احمد داود اغلو نخست وزیر ترکیه بطور تلفنی گفتگو کرده است.

از سوی دیگر، کانادا نیز به جمع ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با پیکارجویان گروه دولت اسلامی پیوسته است، تصمیمی که با استقبال ایالات متحده روبرو شد. کانادا فعلاً بمدت شش ماه در حملات هوایی در عراق شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG