لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

موج انفجار در مناطق شیعه‌نشین بغداد جان ده‌ها نفر را گرفت


پیکارجویان اسلام گرای افراطی در عراق روز پنجشنبه موجی از حمله به راه انداختند و مناطق شیعه‌نشین در داخل و نیز در اطراف بغداد پایتخت آن کشور را هدف قرار دادند که بر اثر آن دست کم ۴۷ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول پلیس عراق حاکی است در مرگبارترین حمله، که گروه موسوم به «دولت اسلامی» مسئولیت آن را برعهده گرفته است، دو خودروی بمب گذاری شده در یک ناحیه تجاری در محله دولایی در شمال بغداد منفجر شد و بر اثر آن ۱۴ غیرنظامی جان سپردند و ۳۴ نفر هم مجروح شدند.

ساکنان خشمگین محله به سوی پست‌های بازرسی و خودروهای پلیس که در واکنش به انفجارها وارد منطقه شده بودند، سنگ پرتاب کردند و موجب شدند نیروهای پلیس از آن منطقه عقب‌نشینی کنند.

مقام های ارشد پلیس بغداد سعی کرده‌اند به ساکنان اطمینان دهند میزان حفاظت از پایتخت، بهتر از آن است که پیکارجویان افراطی بتوانند آن را تسخیر کنند، هر چند آنها در تلاش هستند حملات مرگباری که تقریبا روزانه انجام می شود، را متوقف کنند.

آسوشیتدپرس در ادامه می‌گوید گروه دولت اسلامی (داعش) در اطلاعیه‌ای در وب سایت‌هایی که معمولا از آنها استفاده می‌کند، گفت در حمله در دولایی سربازان عراقی و متحدان شبه‌نظامی آنها هدف قرار گرفتند.

در طالبیه، در شرق بغداد، یک بمب گذار انتحاری خودرویی را به یک پاسگاه پلیس کوبید و دست کم ۱۲ تن، از جمله ۷ پلیس را کشت و حداقل ۲۸ نفر را مجروح کرد.

انفجار خودروی بمب گذاری شده دیگری در خیابانی در محله حُریّه، در شمال بغداد، ۶ کشته و ۱۶ مجروح برجای گذاشت و در محله شولا در شمال پایتخت، ۶ غیرنظامی براثر فرود آمدن گلوله‌های خمپاره جان سپردند و ۱۸ نفر نیز مجروح شدند.

پلیس گفت دقایقی پیش از غروب، یک خودروی بمب گذاری شده دیگر نیز در بخش شیعه‌نشین شهرک محمودیه، در ۳۰ کیلومتری جنوب بغداد، منفجر شد که در آن ۷ نفر کشته و ۱۲ نفر مجروح شدند.

یک بمب کنارجاده ای نیز به یک واحد گشتی ارتش در جنوب بغداد اصابت کرد، که دو سرباز را از پای در آورد و ۴ نفر را مجروح کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با انفجارهای روز پنج شنبه شمار کشته‌شدگان در حملات از روز یکشنبه تاکنون، دست کم به ۱۵۰ نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG