لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

تلاش جمهوری اسلامی برای استخدام «کارآگاه‌های خصوصی» با هدف رصد مخالفان خارج از ایران


مسیح علی‌نژاد
مسیح علی‌نژاد

یک رسانه کانادایی از تلاش یکی از اعضای شبکه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران برای رصد فعالان مخالف جمهوری اسلامی از طریق استخدام کارآگاه خصوصی در چند کشور خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری سی‌بی‌سی کانادا، کیا صادقی به همراه سه مامور اطلاعاتی ایرانی دیگر به اتهام برنامه‌ریزی برای ربودن مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال ایرانی تبعیدی، از خانه‌اش در شهر نیویورک، تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، قرار دارد.

بنا بر کیفرخواستی که خرداد ۱۴۰۰ در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک تنظیم شد، صادقی در آمریکا، کانادا، و بریتانیا برای نظارت بر علینژاد و دیگر مخالفان جمهوری اسلامی با بهانه‌های دروغین کارآگاه‌های خصوصی استخدام کرد.

دولت ایالات آمریکا می‌گوید که عوامل جمهوری اسلامی تابستان ۱۳۹۹ علینژاد را رصد می‌کردند و نقشه می‌کشیدند که او را از خانه‌اش در نیویورک بربایند و با استفاده از یک قایق تندرو او را به ونزوئلا ببرند و از آن جا به ایران بازگردانند.

کیا صادقی به همراه سه مامور اطلاعاتی دیگر جمهوری اسلامی به اتهام برنامه ریزی برای ربودن مسیح علینژاد، تحت تعقیب است.

علینژاد به بخش «فیفت استیت» از شبکه سی‌بی‌سی گفت که از هویت اهداف کانادایی اطلاعی ندارد.

سی‌بی‌اس با اشاره به کینگ‌رام، خواننده ایرانی مقیم کانادا و فرزند کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست که در حین بازداشت در ایران جان باخت، و حامد اسماعیلیون، از فعالان مخالف جمهوری اسلامی که خانواده‌اش در شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی جان باختند، نوشته است که مقامات کانادا به ایرانیان مقیم آن کشور درباره این خطرات هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG