لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

آمریکا چند مامور وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد


 از راست: علیرضا شاهواروقی فراهانی، امید نوری، محمود خاضعین و کیا صادقی. نام آنها در ماجرای نقشه برای ربودن مسیح علینژاد مطرح شده بود.
از راست: علیرضا شاهواروقی فراهانی، امید نوری، محمود خاضعین و کیا صادقی. نام آنها در ماجرای نقشه برای ربودن مسیح علینژاد مطرح شده بود.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران کهبرای ربودن شهروندان ایالات متحده در خاک آمریکا تلاش داشتند را تحریم کرد.

در این بیانیه که روز جمعه ۱۲ شهریور منتشر شد، آمده است: «وزارت خزانه‌داری آمریکا و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) افرادی که در یک کارزار گسترده، تلاش داشتند برخی از مخالفان حکومت ایران در خارج از کشور را ساکت کنند، تحریم می‌کند.»

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا نام این افراد را آورده است: «علیرضا شاهواروقی فراهانی، مدیریت شبکه‌ای را برعهده داشت که تلاش داشت در ماه ژوئیه، فعالان حقوق بشر و خبرنگارانی که شهروند ایالات متحده هستند را از خاک آمریکا برباید. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران همگام با اقدامات برای سرکوب و ساکت کردن در داخل کشور، به شکل خطرناکی اهداف ایرانی در خارج از کشور داشت تا مخالفان را ربوده و به ایران بازگردانند.»

آندریا گاکی، مدیر اوفک گفت: «طرح آدم‌ربایی دولت ایران نمونه دیگری از اقدام و تلاش برای ساکت کردن مخالفان حالا هر که باشد و هرکجا که باشند است. هدف‌گیری مخالفان در خارج از کشور، نشان می‌دهد اقدامات سرکوبگرانه دولت فراتر از مرزهای ایران عمل می‌کند.»

علیرضا شاهواروقی فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری، افرادی هستند که طبق اعلام اوفک، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

تیرماه امسال،‌ مقامات ایالات متحده آمریکا اعلام کردند که گروهی از وزارت اطلاعات برنامه داشتند مسیح علینژاد مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا را بربایند. این تلاش آنها،‌ واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG