لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

یک جوان ۲۳ ساله مسلح به کلاشنیکف در نزدیکی منزل مسیح علینژاد دستگیر شد


مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر.
مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر.

یک مرد مسلح به اسلحه کلاشنیکف که روز پنجشنبه گذشته بیرون از خانه مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، در بروکلین نیویورک پرسه می‌زد دستگیر شده است.

منابع و اسناد اتهامی پلیس فدرال آمریکا نشان می‌دهد که خالد مهدی‌اف، ۲۳ ساله، با اسلحه تهاجمی کلاشنیکف، و بیش از هزار دلار پول نقد، دستگیر شد. این اسلحه ظرفیت بالایی برای درگیری مسلحانه دارد.

بر اساس گزارش‌ها، خالد مهدی‌اف تبعه جمهوری آذربایجان است.

گزارش شده که او به مدت دو روز اطراف خانه مسیح علینژاد پرسه می‌زد تا اینکه دستگیر شد.

وکیل تسخیری مهدی‌اف در دادگاه استدلال کرد که او تنها با پنج سال زندان به اتهام حمل اسلحه مواجه است و خواستار آزادی اولیه او شد. اما قاضی گفت که او ممکن است از کشور فرار کند و خطرناک است و دستور ادامه بازداشت او را داد. جلسه مقدماتی دادگاه مهدی‌اف برای دو هفته دیگر تعیین شده است.

یک قبضه اسلحه کلاشنیکف به همراه دوخشاب و مقادیری گلوله که از خودروی مهدی‌اف توسط پلیس نیویورک ضبط و مصادره شده است
یک قبضه اسلحه کلاشنیکف به همراه دوخشاب و مقادیری گلوله که از خودروی مهدی‌اف توسط پلیس نیویورک ضبط و مصادره شده است

در سند شکایتی که برای دستگیری ارائه شده هیچ ارتباط روشنی بین مهدی‌اف و علینژاد دیده نمی‌شود. اما این شکایت می‌گوید که متهم بر روی یک «محل اقامت» در منطقه بروکلین در شهر نیویورک تمرکز کرده است. نام آن محل اقامت یا خانه منتشر نشده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی مهدی‌اف را در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه دیدند که در یک خودرو شاسی بلند خاکستری رنگ سوبارو فورستر، با پلاک ایالت ایلینوی، چند ساعت نشسته بود.

نیروهای دولت مرکزی فدرال می‌گویند که خالد مهدی‌اف از داخل ماشین غذا سفارش داده و به داخل پنجره‌های خانه نگاه می‌کرد و حتی سعی کرد در ورودی خانه‌ای را که بیرون از آن پارک کرده بود، باز کند.

افسران پلیس نیویورک روز پنجشنبه مهدی‌اف را پس از عبور از یک تابلوی ایست متوقف کردند. پلیس آگاه شد که مهدی‌اف بدون گواهینامه رانندگی می‌کرد و او را دستگیر کردند.

ماموران سپس خودروی مهدی‌اف را جستجو کردند و اسلحه کلاشنیکف با چندین خشاب و همچنین گلوله‌های اضافی مهمات و یک چمدان پر از پول نقد را در خودروی او پیدا کردند. دو پلاک مختلف دیگر نیز از آن خودرو کشف شد.

مهدی‌اف به پلیس گفت که در جای دیگری اقامت داشته است اما چون اجاره بها در آن منطقه بسیار بالا بود او به دنبال مکانی جدید برای زندگی در محله بروکلین می‌گشت. او گفت که سعی کرده است در ورودی خانه را باز کند تا بتواند در داخلی آن را بزند و بپرسد که آیا اتاقی برای اجاره دارند یا خیر.

او ابتدا به ماموران گفته بود که ماشین را قرض گرفته است و چیزی در مورد اسلحه داخل آن نمی‌داند و گفت که چمدان نیز مال او نیست.

اما بر اساس گزارش ها، سپس اعتراف کرد که اسلحه متعلق به او بوده و «چون دنبال کسی می‌گشت» در بروکلین بوده است.

مسیح علینژاد از جمله به خاطر کارزار مبارزه با حجاب اجباری در ایران شناخته می‌شود.

تیر ماه سال گذشته، دادستانی ایالات متحده آمریکا در منهتن و وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‌‌هایی با اعلام این که سرویس‌های اطلاعاتی ایران در حال برنامه‌ریزی برای ربودن مسیح علینژاد از شهر نیویورک بودند و قصد داشتند او را به ایران ببرند، نام افراد عضو این شبکه وابسته به حکومت ایران را که در این عملیات آدم‌ربایی شرکت داشتند منتشر کرد.

وزارت خارجه ایران آن زمان این گزارش را «سناریوسازی‌های هالیوودی» خواند.

پیش از این نیز جمهوری اسلامی از طریق تحت فشار قرار دادن خانواده مسیح علینژاد در ایران قصد داشت تا این همکار صدای آمریکا را به بهانه دیدار مادرش به ترکیه بکشاند و در آنجا او را برباید. علی علینژاد، برادر مسیح این نقشه را برملا کرد و به همین دلیل به هشت سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG