لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

سه مرگ مشکوک؛ همزمان با گزارش‌ها از «ربایش» پنچ دانشجوی دختر دانشگاه سنندج


از راست دنیا فرهادی، آیدا رستمی و احمد گودرزی؛ هر سه در دو روز اخیر اجسادشان پیدا شد. در حالیکه خانواده‌ها می‌گویند در اعتراض بودند.
از راست دنیا فرهادی، آیدا رستمی و احمد گودرزی؛ هر سه در دو روز اخیر اجسادشان پیدا شد. در حالیکه خانواده‌ها می‌گویند در اعتراض بودند.

در دو روز گذشته سه مرگ مشکوک در تهران، اهواز و لرستان گزارش شده که خانواده‌های این کشته‌شده‌ها می‌گویند آنها در اعتراضات بودند اما مقامات در گزارش‌های خود از تصادف و افتادن به رودخانه گفته‌اند. همزمان گزارشی از «ربایش» پنچ دانشجوی دختر دانشگاه سنندج منتشر شده که برخی فعالان مدنی را نسبت به سرنوش این افراد نگران کرده است.

دنیا فرهادی

دختری ۲۲ ساله است که از چند روز پیش پیش ناپدید شد. برخی گزارش‌ها از حضور او در راهپیمایی‌های اخیر این شهر حکایت داشت اما ناگهان اعلام شد که پیکر بی جان او پنج‌شنبه ۲۴ آذرماه ١۴٠١ در کنار ساحل کارون پیدا شد. خبرگزاری ایرنا در گزارش خود از سخنان رییس سازمان آتش‌نشانی اهواز نوشت که یک دختر جوان چهارشنبه هفته گذشته از پل کابلی در اهواز به رودخانه کارون سقوط کرد.

ادعای مرگ او در حالی است که پیش از این نیز برخی معترضان با روشی مشابه کشته شده بودند. از جمله ارشاد رحمانیان ۲۶ آبان ۹۸ بازداشت شد اما چهار هفته بعد پیکر بی‌جان او در پشت سد گاران مریوان با استخون‌های شکسته و جمجمه‌ شکافته پیدا شد.

آیدا رستمی

بعد از گزارش‌ها از ناپدیدشدن دکتر آیدا رستمی، به تازگی از کلانتری اکباتان با خانواده او تماس گرفته می‌شود و به خانواده گفته می‌شود او در یک تصادف جان باخته است. شاهدان عینی می‌گویند یک طرف پیکر او له شده بود و چشم چپ او تخلیه شده بود. برخی گزارش‌ها از جمله حساب توئیتری «شهرک اکباتان» مدعی شده که خانم رستمی به همراه چند نفر دیگر، به خانه معترضان می‌رفتند و آنهایی که مجروح شده بودند را در مان می‌کردند.

احمد گودرزی

گزارش‌هایی از مرگ احمدگودرزی نیز منتشر شده است. جوانی ورزشکار که ظاهرا در مراسم چهلم حدیث نجفی بازداشت می‌شود. در حالی پیکر او به خانواده تحویل شده که شاهدان عینی آثار شکنجه را بر بدن او دیده‌اند. خانواده او تحت فشار است که اطلاع رسانی نکند. او در آرامستان دارالسلام روستای خشتیانک بخش اشترانکوه به خاک سپرده شد.

«ربودن» پنج دختر دانشجو در سنندج

این مرگهای مشکوک در حالی گزارش شده که روز پنجشنبه شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد که پس از برگزاری تجمع اعتراض به اعدام معترضان در دانشکده فنی دختران سنندج، نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم بازداشت، پنج دانشجوی این دانشکده را در خیابان ربودند.

اسامی دانشجویان ربوده شده «بیتا ویسی»، «تینا خدری»،‌‌ «ثنا خدامرادی»، «رضوان بازانی‌قلعه» و هانیه چهاردولی» است.

دانشجویان دانشکده فنی دختران سنندج پس از اعدام محسن شکاری در تجمعی که روز شنبه نوزدهم آذر برگزار کردند با سردادن شعارهایی چون «محسن ما رو بردن، جنازه‌اش رو آوردن» و «مرگ بر دیکتاتور» به اعدام این معترض جوان اعتراض کردند. همان روز صدای آمریکا فیلمی را منتشر کرد که دختران این دانشکده شعار سیدعلی سرنگونه سرداده‌اند.

شعار «سیدعلی سرنگونه»‌ توسط دختران دانشگاه فنی سنندج و حمله نیروهای بسیج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

XS
SM
MD
LG